İçerikle Pazarlama Nedir?

icerikle-pazarlama
Dijital Medya

İçerikle Pazarlama Nedir?

Yeni medya araçlarıyla dijital pazarlamada kişi, kurum ve markaların hedef kitlesine ulaşmak için ürünlerden ve düz bilgiden daha önemli olan bir şey var: İçerikle pazarlama. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, “bir anlatımda verilmek istenen öz; düşünce, duygu ve imgelerin bütünü” olarak tanımlanan içerik, kişisel markanızı veya kurum kültürünüzü dünyaya tanıtmanın tek yolu. Çünkü sözün olmadığı yerde düşünce ya da eylem de olamaz. Seçtiğiniz her kelime ister kişisel hesabınız olsun ister kurum hesabınız, dijital dünyanın kapılarını açarak hedef kitlenizin zihninde bir konumlandırma etkisine sahiptir. Bu sebeple özensiz, rastgele seçilmiş paylaşımlar yerine ciddi bir içerik planı oluşturmalı, vermek istediğiniz mesajı içi doldurulmuş kavramlar üzerinden etkileyici bir strateji ile pazarlamalısınız.

Amerikalı İçerik Pazarlama Enstitüsü kurucusu Joe Pulizzi’ye göre içerikle pazarlama şu şekilde tanımlanıyor: “İçerikle pazarlama, net olarak tanımlanmış ve doğru anlaşılmış hedef kitleyi kârlı müşteri hareketi yaratma hedefiyle etkilemek, çekmek, bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan pazarlama tekniğidir.” İçerikle pazarlamada ilk önceliğiniz “dikkat çekmek” olmalıdır. Aynı anda birçok uyarıcıdan bilginin durmaksızın aktığı günümüzde; hedef kitlenizin dikkatinin çabuk dağıldığını,F tipi okuma alışkanlığına sahip olduğunu, karşılaştığı çeşitli kategorilerdeki içeriklere göz ucuyla baktığını unutmamalısınız. Bu yüzden tüm içeriklerinizde dikkat çekmeli, vermek istediğiniz mesaja uygun renk seçimi yaparak duyusal markalandırma tekniklerini kullanmalı, içeriklerinizi etkileyici görseller (videolar, slayt şovları, gifler vb.) ile zenginleştirmeli, kelimelerinizle duygulara hitap ederken niş bir içerik oluşturmalı ve interaktif bir enformasyon mecrası sunarak çok yönlü modern bir ilişkiler pazarlaması anlayışıyla içeriklerinizi sunmalısınız.

Peki, içerikle pazarlamada nelere dikkat etmeliyiz? Dijital dünyada içerikle pazarlamaya adım atmadan önce nihai amacınız doğrultusunda bir iş planı oluşturarak ileriye dönük bir hedef belirleyin. Gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef oluşturduktan sonra hitap etmek istediğiniz kitleye dair araştırmalar yaparak onları iyi tanıyın. Hedef kitlenizin sadece demografik özelliklerini bilmeniz yetmez. Neleri sevdiklerini, düşünce yapılarını, bir şeyi satın almadan ya da beğenmeden önce karar vermelerini sağlayan etkenlere dair süreci, kısacası onları birer veriden ziyade en yakın arkadaşınızmış gibi tanıyarak bağ kurmalısınız.

Ardından ulaşmayı planladığınız hedef kitlenize yönelik bir strateji planı oluşturun. Mesajlarınızın içeriği ne olacak, bunları nasıl ve hangi kanallardan ileteceksiniz,  sizi nasıl tanımalarını istiyorsunuz, aranızdaki müşteri sadakat ilişkisini güçlendirmek için izleyeceğiniz adımlar nelerdir, karşılaşacağınız engelleri aşmak için yedek planlarınız neler olmalı, kısa ve uzun vadeli amaçlarınız hangi temel üzerinden şekillenecek, vizyon ve kültürünüz ne olacak, size en uygun bütçe yönetim planı nedir vb. soruları detaylı olarak cevaplandırın.

Bir diğer önemli nokta ise içeriklerinizin net, anlaşılır, özgün ve dikkat çekici olmasıdır. İçeriklerinizi görsellerle zenginleştirirken, bu görsellerin anlaşılır, mesajınızı net bir şekilde iletebilecek, kaliteli çözünürlükte ve alışılagelmemiş / orijinal olmasına özen gösterin. İçeriklerinizde anlatmak istediğiniz konuyu sade bir dille ifade ederken, slogan ve başlıklarınız da çarpıcı olmalıdır. Son olarak hazırladığınız içeriklerinizi interaktif bir ortamda sunarak takipçilerinizin etkileşime geçmesini sağlamalı, güven ve sadakat ortamı oluşturmayı da ihmal etmemelisiniz.​

 

Arşivler