Instagram’a Yeni Eylem Çağrısı Butonu Özelliği Geliyor

instagram
Dijital Medya

Instagram’a Yeni Eylem Çağrısı Butonu Özelliği Geliyor

Instagram, Facebook’un işletmeler ve markalar için uygulamaya koyduğu eylem düğmesine benzer 3 ayrı yeni profil özelliğini sınırlı kullanıcıların hesapları üzerinden denemeye başladı. İş modelleri, fotoğrafçılar, e-ticaret siteleri ya da milyonlarca takipçisi olan profil sahiplerinin oldukça işine yarayacak bu yeni özellikler test edilmeye başlandı. Takip et butonunun hemen yanında yer alacak bu yeni eylem çağrısı butonu ile tıklanabilir lokasyon bilgileri ve iletişim bilgileri görüntülenebilecek.

​Şu anda tüm kullanıcılar için etkin olmayan özellik, aynı zamanda herkes tarafından da henüz görüntülenemiyor. Bu yeni eylem çağrısı butonu ile kullanıcılar takipçisi oldukları hesapların iletişim bilgilerinin yanı sıra, işletmelerin haritadaki konumlarına ve yol tariflerine de ulaşabilecekler. Özellikle iş modelleri için oldukça faydalı olacak bu yeni özellikten önce firma ve markalar, iletişim bilgilerini profillerindeki hakkında kısmına yazarken, artık daha hızlı bir yönlendirme yapabilecekler. Böylelikle hem takipçiler iletişim bilgilerine daha hızlı ulaşabilecek, hem de hesap sahipleri tanıtım kısmındaki bilgileri genişleterek daha ayrıntılı bilgi sunabilecekler. İletişim bilgilerinin hakkında kısmına yazılmayacak olması istenmeyen maillerden de bir nebze koruma sağlayacak.  Bu yeni özellik Facebook sayfalarında yer alan hayranların sayfalara direkt mesaj gönderebilme özelliğine de benziyor. Instagram ile Facebook’un iletişime geç butonlarının arasındaki fark ise, Facebook sayfalarında platform üzerinden direkt mesaj gönderilebilirken, Instagram hesaplarında maile yönlendirilecek olması.

​Yeni özellikteki “Lokasyon” seçeneği ile işletmelerin harita üzerindeki konumları görüntülenerek hem pazarlama uzmanlarını hem de kullanıcıları halihazırdaki büyük sıkıntıdan kurtaracak. Hesap sahipleri lokasyon bilgilerini hakkında kısmına yazmaktan kurtulurken, takipçilerin lokasyon bazlı arama yapmaları da ilerleyen dönemde olası görünüyor.

Instagram, bu yeni eylem butonu özelliğinin yanı sıra hesap sahiplerine bir yeni kolaylık daha sunuyor. Bundan böyle kişiler hakkında kısmına hesaplarına dair kategori bilgilerini de girebilecekler. Bu özellik ile pazarlama uzmanları, reklamverenler, markalar, e-ticaret siteleri için hedef kitlesine ulaşmak kolaylaşacak. Aynı şekilde örneğin sadece sağlık konuları üzerine yazan bir blogger iseniz hesabınızı kategorize ederek kendi kitlenize ulaşabileceksiniz. Bu özellik ile Instagram’ın “Keşfet” bölümünde kişilerin ilgili oldukları alana dair yeni hesapları bulmaları da kolaylaşabilir.
400 milyon aktif kullanıcının yer aldığı Instagram’da 200 binin üzerinde reklamveren bulunuyor. Önümüzdeki aylarda tüm kullanıcıların erişimine sunulması beklenen bu 3 yeni özellik ile uygulamadaki reklamcılık anlayışının gelişimi şimdilik merak konusu.

​Kaynak: blog.later.com

 

Arşivler