Nokia Yeniden mi Doğuyor?

nokia silüet
Dijital Medya

Nokia Yeniden mi Doğuyor?

Bir zamanların cep telefonu pazarında en başarılı marka olan Finlandiya’lı şirket Nokia, 2013 yılında Microsoft tarafından 7.2 milyar dolara satın alınmıştı. Microsoft’un telefon gelirlerindeki düşüşler sonucunda bugün yapılan duyuruya göre, 350 milyon dolar karşılığında iPhone telefonlarını da üreten Tayvan merkezli elektronik firmasıFoxconn’a satılmak üzere anlaşmaya varıldı. Henüz kesin olmasa da Foxconn ile Nokia görüşmeleri sonucunda, Nokia’nın yeniden akıllı telefon ve tablet pazarına dönmesi bekleniyor.

Finlandiya merkezli bir başka şirket olanHMDGlobal önümüzdeki on yıl için yaptığı anlaşma kapsamında, yeni nesil Nokia akıllı telefon ve tabletlerde önemli bir rol oynayacak. Önümüzdeki üç yıllık süreçte 500 milyon dolardan fazla yatırım yapmayı planlayan HMD Global şirketi, Nokia marka telefon ve tabletlerin küresel pazarda kendine yeniden sağlam bir yer edinmesini amaçlıyor. Nokia ürünlerinin satış, pazarlama ve dağıtım süreçlerini HMD Global yönetecek olup, üretim kısmında Foxconn şirketinin alt yapısında yer alanFIH Mobile rol oynayacak. Anlaşma sadece Nokia telefonları kapsarken, Windows tabanlı telefonlarda Microsoft’un desteği devam edecek.

Özellikle 3310 modeliyle dünyanın en sağlam telefonu olarak addedilen Nokia’nın Microsoft ile yapmış olduğu marka kullanım anlaşmasının Eylül 2016’da sona ermesiyle, yılın sonlarına doğru akıllı telefon pazarında Android tabanlı olması beklenen yeni Nokia modellerini görebiliriz. Nokia’nın sadık müşteri kitlesini oldukça sevindiren bu duyuru ile “Nokia ölüyor.” haberlerinin asılsız olduğu, aksine Nokia’nın yeniden doğmanın eşiğinde olduğu da kanıtlanmış oldu.
​Kaynak: company.nokia.com

 

Arşivler