SEM Nedir?

search engine marketing
Dijital Medya

SEM Nedir?

SEO ile SEM kavramları her ne kadar birbirinden farklı olsa da, internet pazarlamacılığında birlikte yürütülen stratejilerdir. SEO’nun ne olduğunu “SEO Nedir?” başlıklı yazımızda ele almıştık. Dilerseniz tekrardan göz atabilirsiniz. SEO arama motoru optimizasyonu olarak bilinirken, SEM ise arama motoru pazarlaması (Search Engine Marketing) anlamına gelir. SEO doğal yollardan elde edilen ve ödeme yapılmamış web site trafiğini ifade ederken, SEM arama sonuçlarında satın alınmış web site trafiği anlamına gelir.
Rekabet ortamının oldukça yüksek olduğu internet pazarlamasında, hedef kitlenize ulaşmak ve web sitenize daha fazla ziyaretçi trafiği çekmek için sadece SEO çalışmaları yapmanız yeterli olmayacaktır. Bunun en büyük sebebi ise SEO çalışmalarının her ne kadar kalıcı ve etkili olsa da, uzun vadede sonuç vermesi ve hedef kitlenize ya da potansiyel müşterilerinize anında ulaşma imkânı vermemesidir. Daha etkin bir pazarlama stratejisi için SEM yöntemini kullanarak; hazırladığınız metin, görsel ve videolar ile internette reklam verebilirsiniz. Verdiğiniz bu reklamlar ile etkin bir şekilde tanınabilir ve anında gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıntılı ve uzun vadede sonuç veren bir SEO çalışması ile arama motorlarında seçtiğiniz kelimelerle üst sıralarda yer almayı beklemek yerine, SEM metodu ile reklam vererek internet kullanıcılarının yaptıkları arama sonuçlarında (SERP, Search Engine Result Page) web site ve sayfalarınızı ilk sıralarda listeleyebilirsiniz. Diyelim ki bilgisayar eğitimleri üzerine eğitim veren bir kurumunuz var ve  “yazılım kursu” kelime grubuna dair rekabet fazla olduğu için yaptığınız SEO çalışmaları ile arama sonuçlarında istediğiniz sürede ilk sıralarda yer edinemiyorsunuz. Bunun için Google AdWords üzerinden reklam kampanyaları oluşturarak istediğiniz sonuçları daha kısa sürede elde edebilirsiniz. Bu yöntemin avantajlı olmasının en büyük sebeplerinden biri bütçenizi kontrol edebilmenizdir. Ayrıca hedef kitlenize uygun reklamları oluştururken coğrafi konumu belirleyebilir, sadece belli bir dili konuşan kişilere reklamlarınızın görüntülenmesi isteyebilir ve reklamlarınızın görüntüleneceği cihaz seçeneklerini de belirleyebilirsiniz. Oluşturacağınız reklam kampanyasındaki tıklama başı maliyet (TBM) teklif stratejilerinizde varsayılan teklifi kendiniz belirleyebileceğiniz gibi, dilerseniz geliştirilmiş TBM seçeneği ile de AdWords’ün tekliflerinizi otomatik olarak ayarlamasına izin vererek reklam dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bütçenizin yayınlanma süresini de optimize edebilir, kısa süreli ya da uzun süreli kampanya teklifleri oluşturabilirsiniz.

İnternet kullanıcılarının hangi kelimeleri aradıklarında reklamlarınıza ulaşmalarını istiyorsanız, bu ilgili anahtar kelimeleri de iyi seçmelisiniz. Bunun içinGoogle Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanabileceğiniz gibi başka alternatifler de mevcut. Anahtar kelimelerinizi belirlerken ayrıca şu uygulamalardan da destek alabilirsiniz:Über Suggest,KeywordEye,MOZ,Keyword Spy,SEMrush,Keywordtool.io
Online pazarlamada geleneksel yöntemler artık işe yaramamakta olup hem SEO hem de SEM çalışmaları yapılmalı ve sosyal medya pazarlaması ile desteklenmelidir. SEO ve SEM çalışmalarına dair ayrıntılı kavram sözlüğüneburadan ulaşabilirsiniz.

 

Arşivler