Sosyal Medya Uzmanlarının Sahip Olması Gereken 6 Beceri

sosyal medya logoları önünde kadın kahraman
Dijital Medya

Sosyal Medya Uzmanlarının Sahip Olması Gereken 6 Beceri

Son yıllarda herkesin kendini sosyal medya uzmanı olarak tanımladığı ve karşımıza sürekli dijital medya uzmanlık eğitimi reklamlarının çıktığı bu kişiler kimlerdir, neler yaparlar? Sosyal medya uzmanı marka ve kurumların dijital medya kanallarını yöneten, dijital içerik ve kampanyalar oluşturarak bilinirliği ve etkileşimi arttıran, marka konumlandırmasında önemli bir rolü olan, dijital trendlere hâkim olup yeri geldiğinde kriz yönetimini de başarıyla yönetmesini bilen bir dijital pazarlama uzmanıdır. Özellikle iletişimle ilişkili bir okuldan mezunsanız, günümüzde kaliteli bir eğitim kurumunda aldığınız kurs sonrasında reklam ve pazarlama ajanslarında rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Dijital sektöre sosyal medya uzmanı unvanı ile adım atarak, daha sonrasında istediğiniz bir alanda uzmanlaşmanız da mümkün. (Reklam metin yazarlığı, müşteri ilişkileri yönetimi, SEO uzmanı vb.)
Peki, bir sosyal medya uzmanı eğitim almış olsun olmasın kendini hangi konularda yetiştirmiş olmalıdır? Sosyal medya uzmanlarının sahip olması gereken kabiliyetlere hep birlikte göz atalım.

1. Videografi: 2015 yılının yükselen trendi olan video içerikler bu yıl da sosyal medyanın yıldızı olmaya devam ediyor. İyi bir sosyal medya uzmanı en son video trendlerini takip etmeli, paylaştığı videoların yüksek kalitede olmasına dikkat etmeli, CTA (Call-To-Action, Harekete Geçirici Mesaj) prensibiyle videolar hazırlamalı, video düzenleme programlarından en az bir tanesine hâkim olmalıdır. Ayrıca hazırlanan diğer görseller de sıra dışı, yüksek çözünürlüklü ve doğru paylaşım boyutlarına sahip olmalıdır. Bunun için sinemagraf ve 360 derece fotoğraf – video gibi teknikler de bilinmelidir.

2. Bütçe Yönetimi: Öngörülere göre 2017 yılında dünya genelinde sosyal medyaya ayrılan bütçe 35 milyar doları geçecek. Bu yüzden iyi bir sosyal medya uzmanı en az bütçe ile en fazla etkileşimi nasıl elde edeceğini de bilmelidir. Bunun için özellikle belli başlı reklam yönetim araçlarına hâkim olmalı, hedef kitleye özgü oluşturulan stratejilere en uygun pazarlama araçlarını kullanmalıdır. Ücretli ve ücretsiz birçok uygulama arasından doğru seçimi yapmak için deneme – yanılmalar ve uzun araştırmalar yapmak gerekir. Bu yüzden bir sosyal medya uzmanı öncelikle araştırmayı seven, meraklı ve yaptığı işi seven biri olmalıdır. Aksi takdirde herkesin bildiği birkaç uygulama ile yapılan sosyal medya yönetimi yeterli olmayacak, bütçe sıkıntısı yaşanacaktır.

3. Analiz: Takibe takip anlayışıyla bir yere gelinmesi ya da sahte hesaplarla botlar üzerinden takipçi arttırma hileleri markanın itibarını da zedeleyecek ve uzun vadede başarısız sonuçlara sebep olacaktır. Buna sebebiyet vermemek için en başta marka, sunulan hizmetler ve hedef kitle çok iyi tanınmalıdır. Hiçbir dayanağı olmayan tahminler ile değil, sağlam veriler üzerinden ilerleyerek belli bir içerik stratejisi oluşturulmalıdır. Yapılan her bir paylaşımın analizi yapılmalı ve bir sonraki kampanya stratejileri ile içerik planları buna göre düzenlenmelidir. Sosyal medya yönetiminde kaliteli iç görüleri (insight) elde etmek için çeşitli analiz ve pazarlama araçları iyi öğrenilmelidir.

4. Müşteri Servisleri: Sosyal medya hesaplarında oluşturduğunuz topluluğu iyi tanımanız ve onlara yönelik içerikler yönetmeniz yeterli olmaz. Karşılıklı etkileşimin çok önemli bir kriter olduğu bu sanal dünyada, müşterilerinizden gelen geri bildirimlere kulak vermeli, hızlı geri dönüşler yapmalı ve sorunlarına çözümler geliştirmelisiniz. Topluluk yönetiminde yapay hazır cevaplar yerine, hedef kitlenize gerçekten kulak verip iyi bir problem çözücü olarak ilişki inşa etme prensibiyle ilerlemelisiniz. Bu yüzden bir sosyal medya uzmanı aynı zamanda sabırlı, anlayışlı, pratik çözüm üretme ve iyi bir dinleyici olma yeteneğine de sahip olmalıdır.

5. İçerik Doktorluğu: İyi bir sosyal medya uzmanı gerektiğinde bir reklam metin yazarı gibi sloganlar bulur, hikayeleştirme sanatını kullanarak içerik pazarlaması yapar. Bunun için kelimelerle aranız iyi olmalı, araştırmayı ve okumayı çok sevmeli, nişiçerik üretecek yeteneğe sahip olmalısınız. Aynı zamanda ilgiyi her paylaşımda taze tutacak orijinal fikirler üreten bir düşünme yeteneği geliştirmelisiniz.

6. Proje Yönetimi: Aynı bir proje yöneticisi gibi sosyal medya uzmanı da her şeyin takvimini tutar, hangi platformda hangi içeriğin saat kaçta girilmesi gerektiğini bilir, bütçeyi en fazla kârla yönetir, takım arkadaşları varsa onları kampanya ve stratejiler doğrultusunda yönlendirmeyi bilir. İyi bir sosyal medya uzmanı bu özelliğiyle yeri geldiğinde işinin patronudur; oturup izlemez, sürecin tüm adımlarında yer alır.

Tüm bunların dışında görsel tasarım trendlerinden içerik trendlerine, güncel sosyal medya boyutlarından fotoğraf – video düzenleme programlarına, analiz araçlarından gerektiğinde temel yazılım bilgisine kadar geniş bir yelpazede bilgi sahibi olmalıdır. Tüm bu bilgileriniSEO veSEM gibi teknik bilgilerle de zenginleştirmelidir. Başarılı bir sosyal medya uzmanı aynı zamanda iyi bir hatip, bir yazar, bir yazılımcı, bir fotoğrafçı, bir tasarımcıdır da. Elbette bir anda tüm buyeteneklere sahip olmanızı kimse beklemez. Ama kariyer basamaklarını hızla çıkmak istiyorsanız yerinizde de saymamalı ve her gün yeni bir şey öğrenerek kendinizi geliştirmelisiniz. Bunun için Bilge Adam dijital medya uzmanlığı ve web tasarım eğitimlerine de göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.brandbastion.com

 

Arşivler

X