Twitter’ın Yeni Yapay Zeka Algoritması Canlı Video İçeriklerini Tanımlayacak

sokakta telefon tutan el
Dijital Medya

Twitter’ın Yeni Yapay Zeka Algoritması Canlı Video İçeriklerini Tanımlayacak

Görselliğin kelimelerin önüne geçtiği dijital çağda, videolar da en az fotoğraflar kadar ön plana çıkıyor. Uzmanların öngörülerine göre 2018 yılına doğru internet trafiğinin %79’unu videolar oluşturacak. 2016 verilerine göre 1 dakikada Youtube’da 2.7 milyon video görüntülenirken, Vine’da dakikada 1.04 milyon video döngüsüne ulaşılıyor. Instagram da yıl içerisinde “Keşfet” bölümündeki videoların daha fazla görünmesi için çalışmalara başladı.
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise, giderek yaygınlaşan canlı yayın uygulaması Facebook Live hakkında “cepte bir televizyon kamerası taşımak” yorumunu yaparak, kullanıcıların bu yeni dijital düzende kendilerine bir yer edinmesinin ne kadar kolaylaştığını vurguladı. Aynı şekilde Twitter’da platform üzerinden canlı yayın yapabilme imkanı sunan Periscope uygulamasında, bugüne kadar 200 milyondan fazla gösterim rakamına ulaşıldı. Peki, gelecekte canlı yayın akışlarında kullanıcıları neler bekliyor?

Twitter ve Facebook arasındaki rekabet, Twitter’ın canlı yayın uygulamasının public (herkese açık) ve daha hızlı olması ile iyice kızışıyor. Twitter şimdi de canlı yayın videolarındaki tüm hareketleri algılayıp anlamlandıracak bir yapay zeka teknolojisi ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Twitter’ın AI (yapay zeka) takımı olanCortex, üzerinde çalıştıkları yeni bir algoritma ile canlı yayın akış bildirimlerinde neler olup bittiğini tanımlayabilecek bir teknolojiyi Periscope üzerinden test etmeye başladı. Buna göre kullanıcı bir etkinliği,  evcil hayvanını ya da bir ürün tanıtım videosunu paylaştığında,  geliştirilen bu yeni yapay zeka algoritması ile video içeriği tanımlanabilecek. Bir kedinin yer aldığı video “kedi”, “memeli hayvan”, “kedigil” olarak daha sofistike bir şekilde tanımlanarak, kullanıcıları videoları daha kolay bir şekilde keşfetmesine imkan sağlayacak.

Harvard Üniversitesi’nde siber uzay araştırmaları yapan Berkman Center for Internet & Society’den profesör ve online medya reklam uzmanı Ben Edelman; Twitter tarafından geliştirilme aşamasında olan bu yeni teknoloji ile şiddet ve cinsellik içeren istenmeyen videoların bu sayede engellenebileceğini, aynı zamanda telif hakkı kapsamında yayınlanan eserlerin de daha kolay bir şekilde koruma altına alınmasının yolunu açtığını dile getirdi.  Twitter’ın bu yeni teknolojisi hayata geçerse artık kullanıcılar ilgi alanlarına uygun içerikleri daha kolay görüntülerken, kişi ve kurumlar, markalar ve reklamverenler de hedef kitlesine daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşabilecek.

 

Arşivler