Veri Analizi ve Raporlama Eğitimi Hakkında

veri-analizi-ve-raporlama
OFFICE

Veri Analizi ve Raporlama Eğitimi Hakkında

2018 yılı itibariyleVeri Analizi ve Raporlama​ eğitimi Bilge Adam Akademi’de genel katılıma açılmıştır. Raporları yaparken karşılaşılacak zorlukları, farklı veri platformlarında kendi alışkanlıklarınızı geliştirerek gidermenize yönelik uygulamalar ve yöntemler içermektedir. Katılımcılar sadece tek bir platformda kalarak körelmek yerine, farklı alanlarda bilgi sahibi olarak daha esnek düşünebilme ve kolayca sonuca gidebilme avantajını elde edeceklerdir.
Eğitim Öncesi Bilinmesi Gereken Konular
Excel konusunda en az İleri Excel seviyesinde bilgiye sahip olmanız ve tercihen Excel formüllerini çok rahat yazabilir hale gelmiş olmanız alacağınız maksimum verim için önemlidir. İç içe Eğer (IF) formülleri, Düşeyara (VLOOKUP) içinde Kaçıncı (MATCH) , İndis (INDEX), ÇokETopla(SUMIFS), ÇokEğersay (COUNTIFS), ÇokEğerOrtalama(AVERAGEIFS) gibi özet tablolar hazırlayabileceğiniz formüllerin kullanımlarını bilmeniz gerekmektedir. Veritabanı (Access/SQL) veya diğer konular için bir ön gereksinim bulunmamaktadır.
Eğitimin Genel ve Konu Bazlı Amaçları
Bir talebi daha detaylı dinlemek ve sizden istenen özetin herhangi bir yanlış aktarma veya anlama nedeniyle çöp olmaması adına, ihtiyaç duyulabilecek tüm yönleriyle analiz etmeye başlayacaksınız. Böylelikle talepteki eksiklikleri talebi yapan kişiden de önce tespit ederek zamanınızı ve emeğinizi boş yere harcamamış olacaksınız.
Hangi veri üzerinden rapor yapmanız gerekiyorsa bu veriyi hangi platformda tutacağınıza daha net ve doğru olarak karar verebileceksiniz. Raporun sürekliliği, veri kaynağına erişim durumunuz, değişebilir parametreler veya sabitler, fazlaca sayfadan ibaret olan tablolar veya karmaşık tablolardan veriye ulaşabilme gibi değişebilir konu başlıklarına göre tercihinizi yapacak ve en kısa sürede rapor üretiminizi tamamlayabileceksiniz.
Eğitimin giriş bölümünde ilk olarak yapılacak Excel derslerinde hedeflenen soru-cevap uygulamalarında amaç Excel’i ne kadar bildiğimiz değildir. Zor şartlarda ve ani gelişen taleplerde, bildiğimiz Excel’i kullanarak çözüm geliştirme konusunda ne kadar pratiğimizin olduğu ve nelere zaman ayırmamız gerektiği konusunda bir parantez açmaktır.
Access ile Database yapısına yapılacak yumuşak geçiş sonrası, SQL ile veritabanı yapılarına daha kolay adapte olarak, tablo ilişkilerini anlayıp sonuca daha kolay ulaşabileceksiniz. Hatta bu konuda mevcut tablo yapılarında yapılan hatalar ve farklı yöntemlerle ilgili de sürprizlere hazır hale gelmiş olacaksınız.
Ardından VBA (Excel Kod Makroları) ile hem temel programcılık hem de Excel veri araçları ile ilgili kodlar öğreneceksiniz. Günlük hayatta sıklıkla yaptığınız birden fazla adımlı işlerinizi otomatikleştirerek elinizi hızlandıracak ufak dokunuşları yapabilecek ya da uzun sürede tamamladığınız raporlarınızı tek butona basarak hazırlayacak kod akışları üzerinde çalışacaksınız.
Son bölümde 20 saatlik bir sürede anlatılacak olan Excel eklentileri ile iş zekâsı uygulamalarına daha çok zaman ayırmayı isteyecek ve buradan elde edeceğiniz verimle çalışmalarınızı, hem daha etkili sonuçlarla hem de daha profesyonel yöntemlerle sunar hale geleceksiniz. Power Query, Power Map, Power View ve Power Pivot tercih edeceğiniz çözüm ortamları olacaktır.
Eğitimin Hedef Kitlesi
Yeni mezun olmuş ve tamamladığı eğitim sürecinde analitik tarafını keşfetmiş, bu yönde programlama veya raporlama yeteneklerini bilgi ile donatarak geliştirmek isteyen katılımcı adayları bu eğitimi düşünebilirler. Günümüz rekabetçi yapısı içinde uzmanlaşmak isteyenler kariyer yolunun başında olan kişiler için önemli bir bilgi altyapısı sağlayacaktır.
Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan ve ihtiyaç olarak hissedilen MIS, Bilgi Yönetimi ve Raporlama, Yönetim Bilgi Sistemleri veya benzeri adlandırılan birimlerde görev yapan ya da görev yapmak isteyen katılımcıların, eksik yanlarını tamamlamaları ve yoğun tempoda çalışırken nefes aldıracak çözümleri iş hayatlarına adapte etmeleri adına bu eğitime katılmaları önemlidir.
Kendi iş birimlerinde daha çok raporlarla ilgilenen, buna harcadığı zamanı azaltarak kendi işine ve göreviyle ilgili yeteneklerine daha çok vakit ayırmak isteyen her personelin bu imkânı sağlamak adına bu eğitimdeki konulardan en az birkaçına ihtiyacı bulunmaktadır. Doğru analizle ve ayırılacak vakit doğrultusunda zaten belli bir seviyedeki bilginize daha çoğunu katarak hedeflediğiniz verimi elde edebilirsiniz.

 

Arşivler