VR İçin Yolun Sonu mu Görünüyor?

vr-yolun-sonu
3D & Teknik Çizim

VR İçin Yolun Sonu mu Görünüyor?

Günden güne kullanımı yaygınlaşan ve adını daha sıkça duyduğumuz sanal gerçeklik teknolojisinde işler tersine döndü. Son teknolojinin öncü merkezi Silikon Vadisi’nde VR teknolojisine olan yatırımın sadece bir yılda %81 oranında düşüş kaydetmesi, kafaları karıştırdı.
Sanal gerçeklik teknolojisinin gün geçtikçe popülerleştiğini düşünürken, diğer yandan VR’a yatırım yapan pek çok şirketin bir bir kepenk indirmeye başlaması bugüne kadar göz ardı edildi. Peki, bu teknoloji gerçekten de kötü durumda mı? Bu VR teknolojisinin sonu anlamına mı geliyor?
Elbette hayır. Bu son gelişmeler, VR’ın çok geniş kitlelere ulaşmasından öte belli alanlarda daha fazla ağırlık kazanacağı anlamına da geliyor. Örneğin sağlık alanında VR teknolojisinin kullanımı günbegün yaygınlaşıyor ve doktorların işini fazlasıyla kolaylaştıran bir teknolojiden bahsediyoruz. Oculus Go gibi ucuz alternatifler de yine bu alana ilgilinin devam edeceğini gösteriyor.
Ancak bugün için bir şirketin varını yoğunu VR alanına yatırması çok da makul görünmüyor; zira bu teknoloji kısa vadede değil, uzun vadede yatırımcıların yüzünü güldürecek.
Kaynak:Hürriyet

 

Arşivler