3D Printer Ürünü İlk Otomobil Satıldı

3d-printed-ford-torino
3D & Teknik Çizim

3D Printer Ürünü İlk Otomobil Satıldı

Dünyada 3D printer ile üretilen ilk otomobil bu hafta başında açık arttırmaya çıkarıldı. Çalışır durumda olmayan araç, 5 bin 500 Dolar’a alıcı buldu.
3D yazıcı ürünü aracın arkasındaki ismin ilham kaynağı, oldukça farklı bir tasarımla yeniden yorumlanan bir 1971 Ford Torino’ydu. Alışılmadık otomobilin, Güzel Sanatlar Akademisi’ne katılarak Amerika’ya taşınan Rumen sanatçı Ioan Florea’nın eseri olduğu açıklandı. Florea, deneysel amaçlarla geliştirilen ve işlevsellik taşımayan sanat objeleri geliştirmek için endüstriyel boyutta bir 3D yazıcı kullandı.
Florea’ya göre otomobilin gövdesi “sıvı metal ve nano ve ultra hafif materyallerin birleşimi” şeklinde olurken, bununla birlikte, ışığı yansıtmak ve organik ve geometrik şekiller arasında otomobilin dengesini sağlamak için 3D baskılı kalıplarda ilave teknoloji kullandığını da ifade ediliyor.
Florea, 2013’te meydana getirdiği eserinin, ikinci sanayi devrimi (Henry Ford’un montaj hattını tanıttığı zamanlar) ve 3D teknolojisi ile gelen üçüncü sanayi devrimi arasındaki geçiş sürecini sembolize ettiğini belirtti.

Kaynak: Hürriyet

 

Arşivler