Dronelar Duvarların Arkasını da Görüyor

dronelar-duvarlarin-arkasini-goruyor
3D & Teknik Çizim

Dronelar Duvarların Arkasını da Görüyor

Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi araştırmacıları bir çift droneun beraber çalışarak duvarların arkasını görmelerine imkân tanıyan ilginç bir sistem geliştirdi. Sadece standart Wi-Fi sinyallerinin ve mağazalardan alınabilecek parçaların kullanıldığı bu teknik, elektrik – bilgisayar mühendisliği profesörü Yasamin Mostofi’nin laboratuvarındaki araştırmacılar tarafından geliştirildi.
Mostofi’nin söylediğine göre yaklaşımları insansız hava araçlarının sadece Wi-Fi sinyallerini kullanarak duvarların arkasının detaylı görüntülerini oluşturmalarına olanak veriyor: “Bu yaklaşım sadece Wi-Fi (sinyal gücü) ölçümlerini kullanıyor ve alanın daha önceden ölçülmesine veya nesnelerin görüntülenmek için hareket etmelerine gerek duymuyor.”
Yapılan testlerde ekip, iki otonom Octocopter’ın kapalı, dört duvarlı bir tuğla evin dışında uçurdu. Cihazların biri sürekli olarak Wi-Fi sinyali yayarken, diğeri de sinyal gücünü ölçüyor. Daha sonra da evin içeriğinin tahmini bir görüntüsü oluşturulabiliyor çünkü Wi-Fi sinyalleri içerideki nesnelerin şekillerinden etkileniyor. Sonuç olarak ortaya çıkan yüksek çözünürlüklü 3D görüntü gerçek durumu oldukça yakın bir şekilde ortaya koyabiliyor.
​Projenin baş PhD öğrencisi Chitra R. Karanam’ın söylediğine göre duvarların arkasının yüksek çözünürlüklü 3D görüntülerini oluşturmakta ciddi bir zorluk söz konusu ve bu da yaklaşımları için temel motivasyonu oluşturuyor.

Kaynak: Hürriyet

 

Arşivler