Excel Data Validation ile Tekrar Eden Veri Girişini Engellemek

Excel-logo
OFFICE

Excel Data Validation ile Tekrar Eden Veri Girişini Engellemek

​​​Excel tablolarımıza tekrar eden veriler girmek kimi zaman işlemlerimizin hatalı olmasına sebep olabilir. İşte bu tekrar eden veri girişlerinin Data Validation özelliği ile nasıl engellenebileceği bu makalede anlatılmıştır.

Excel’de bir sütuna veri girerken veri tekrarı olması işlemlerin yanlış yapılmasına ve hatalı rapor oluşturmaya sebep olabilir. Bir sütunda tekrarlı kayıt girişini Data Validation özelliği ile engellemek mümkündür.

– Data sekmesinden Data Validation düğmesine tıklanır.
– Settings sekmesinin Allow kısmından Custom seçeneği seçilerek Formula kısmına =COUNTIF($A$1:$A$15;A1)=1 formülü yazılır. Bu formülde A1:A15 aralığındaki hücrelerde tekrar eden kayıtlar için işlem yapılmıştır. Eğer kayıtların 2 kez girilebilmesi isteniyorsa eşitlikten sonra 1 yerine 2 yazılması gerekmektedir.
– Kullanıcıya, belirlenen alanda herhangi bir hücreyi seçtiğinde bir bilgilendirme mesajı verilmek isteniyorsa bu işlem Input Message sekmesinden yapılabilir.
– Hatalı veri girişi yapıldığında çıkacak uyarı mesajı da isteğe göre düzenlenebilir. Error Alert sekmesinden mesaj stili seçilerek Error Message kısmına hata mesajı yazılır.

 

Arşivler