Kahraman Tasarımcıların Sahip Olduğu 9 Süper Güç

kahraman-tasarimcilar
Web & Grafik

Kahraman Tasarımcıların Sahip Olduğu 9 Süper Güç

Tasarımcı, hayal ettiklerini gerçeğe dönüştüren kişilerdir. İster bir ürün tasarlayın, ister kâğıt üzerinde çizimler gerçekleştirin; eğer hayallerinizin kitleler tarafından beğenilmesini ve arzulanmasını istiyorsanız bazı yetkinliklere sahip olmanız gerekir. Dünyaca ünlü tasarımcıların sıra dışı başarılara imza atmasının ardında sadece deneyim ve mükemmel bir ar kaplan yoktur. Bunun dışında sahip oldukları bazı süper güçler vardır. Peki, bunlar nelerdir?

1. Gözlem
Tasarım dünyasının zirvesindeki başarılı tasarımcıların ilk bakışta fark edilen en önemli niteliği gözlemdir. İyi bir tasarımcı meraklı bir kâşif gibidir. En son trendleri bilir, en sıradan tasarımlara bile baktığında o işin nasıl niş hale getirilebileceğine dair kafa yorar. Toprağa altın tohum eken bir çiftçi gibi bir ürünü nasıl farklılaştıracağını düşünür. Tasarımın en saf ve en ilkel dürtüsü olan gözlem ile çevresindeki her şeyi inceler, üzerinde çalışmalar yaparak farklı bir bakış açısı sunar. Bunun için kendi tasarımlarınız da dâhil olmak üzere gördüklerinize meslekî gözlüğünüzle bakmalı ve yeniden yorumlamayı bilmelisiniz.

2. Dinleme
İyi bir tasarımcı olmak için öncelikle dinlemeyi iyi bilmelisiniz. Müşterilerinize kişisel egonuzla yaklaşmak yerine, onların talep ve hayallerine kulak vermeniz gerekir. “En iyiyi ben bilirim” demeden önce müşterilerinizin hangi hayale yatırım yapmak istediklerini öğrenmeli ve o doğrultuda en iyi işi çıkarmaya özen göstermelisiniz.

3. Tutku
İyi bir gözlemci olabilir ve var olan tasarımlar üzerine kafa yorarken, onları yeniden yorumlayabilirsiniz. Fakat bu yeterli değildir. Tasarım dünyasına tutkuyla bağlı olmalı, tutkularınızı eyleme dönüştürürken değişime de ön ayak olmalısınız. Öyle ki yaptığınız her tasarım bir fark yaratmalıdır. Özgün olmanız önemlidir ama trendleri değiştirecek bir hayal gücü ve bunu gerçekleştirecek tutkuya sahip olmanız sizi bir adım öteye taşıyacak gizli gücünüzdür.

4. Bağlam
Muhteşem tasarımcılar olarak nitelendirdiğimiz kişilerin bir diğer önemli özelliği ise bağlamı iyi kavramalarıdır. Tasarım sürecinde sizden istenen talebi dikkatli bir şekilde değerlendirmeli ve talebe yönelik çalışma yürütmelisiniz. Bir soda şişesini açan açacak kullanışlı bir ürün olabilir ama karanlık bir odada önünüzü görmenizi sağlamaz. Bunun için ihtiyacınız olan şey fenerdir. Aynı bunun gibi tasarımcı da probleme yönelik çözümler üretmeli, ilişkili detayları yorumlayarak sorunlara dair bağlamı kurmayı başarmalıdır.

5. Çözüm
Gözlem ve dinleme yetileriniz ne kadar iyi olursa olsun, işin sonu sizi çözüme ulaştırmıyorsa yetersiz kalacaktır. Zayıf tasarımlar var olan probleme dair bir çözüm üretmez. İster ürün tasarımı, ister bir reklam billboardu için çalışıyor olun müşterinizin para ödemesi için onlara bir çözüm sunmalısınız. Bu markanın hedef kitle üzerindeki algısını güçlendirmek ya da yeniden yapılandırmak olabileceği gibi, bir ürünü marka kültürüne bağlı kalarak sıfırdan yeniden tasarlamak da olabilir.

6. İletişim
İletişim olmaksızın sunduğunuz çözümler de hayata geçmeyecektir. Bir tasarımcı taslakları, modellemeleri ile kendini ifade eder, bilgisayarını kullanır, yazar, konuşur ve gerekli olan tüm araçları kullanarak iletişim kurar. Oluşturduğunuz konsepti hayata geçirmek için takımınızla ve müşterilerinizle iletişim kurmalı, onlara aklınızda olanı canlandırarak aktarmalısınız. Bu inandığınız işe çevrenizdekilerin de inanmasını ve gerçek hayatta tasarımınızın varolmasını sağlayacaktır.

7. Entegrasyon
İyi bir tasarım kullanıcı ve hedef kitle tarafından anında benimsenir, hayatlarına dâhil olur. Fikrinizi tasarıma dökerken mevcut teknolojiyi kullanmanız, farklı bakış açılarını ve tasarımınız hitap edeceği kitlenin özelliklerini öğrenerek analiz etmeniz önemlidir. Böylelikle tasarımsal bağlamı gerçek hayata da entegre edebilirsiniz.

8. Dikkate Alma
Bir kartvizit tasarımında geri dönüşümü olan kâğıtlar kullanmanız, diğerlerinin ekonomik ve çevresel koşullarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. “Yeşil Tasarım” olarak da bilinen sürdürülebilir tasarım örneklerinde çevreye duyarlı, günlük yaşamda sorumlu bir tutum sergileyen ve toplumu yönlendirme bilincinde olan çizginin dışına çıkmayı başarmış tasarımlar görürüz.

9. Sınır Tanımama
Tasarımcılar toplumun normlarını, beklentilerini bilmeli; üretim, pazarlama ve diğer faaliyetlerin limitlerinin farkında olmalıdır. Ama muhteşem tasarımcıların en önemli özelliği sınır tanımamak ve kuralları gerektiğinde esnetmekten korkmamalarıdır. “Neden olmasın?” ya da “Ya şöyle olsaydı?” gibi soruları sormaktan çekinmeyin. Kurallar rehberinizdir ama niş tasarımlar için düşüncelerinizi serbest bırakarak özgür tasarımların peşinden koşmalısınız.

Muhteşem tasarımcılar dünyada olup bitenlerin farkında olan, hitap ettiği kitleyi iyi tanıyan, dünyayı daha iyi hale getirirken problemlere çözüm sunan, fikirlerinin hayata geçmesi için onları başkalarına en etkili şekilde nasıl aktaracağını bilen kişilerdir. Başarılı bir tasarımcı fırsatları iyi görür, değişimin ve toplumun katalizörü görevini üstlenir. Bu 9 süper güç ile siz de tasarım dünyasını kötü tasarımlardan kurtararak kahraman olabilirsiniz.

Kaynak: creativebloq.com

 

Arşivler

X