Microsoft Office Programlarını Neden İleri Seviyede Kullanabilmeliyiz?

microsoft-office-programlarini-neden-ileri-seviyede-kullanabilmeliyiz
OFFICE

Microsoft Office Programlarını Neden İleri Seviyede Kullanabilmeliyiz?

Forrester araştırma şirketine göre, işletmelerin %90’ından fazlası çalışanlarına Microsoft Office programlarını sağlıyor. Office yazılımları ve aralarındaki uyum, günümüzde çalışan verimliliğini artırmakla birlikte kurumsal maliyetleri azaltmaktadır.
Microsoft Office programlarını ileri seviyede kullanabilmek, işinizi daha kolay, çabuk ve etkili yapmanıza olanak verir.
1- MICROSOFT EXCEL
Excel Sadece Tablo Yapmak İçin Değildir
Okuldayken, belki basit bir tablo ya da hesaplama yapmak için Excel kullandınız. Ancak, Excel bundan çok daha karmaşıktır. Excel ile yapabileceklerinizi biliyor musunuz?- ​Verileri takip etmesi kolay bir şekilde organize edin
– Temel veya karmaşık matematiksel fonksiyonları yapın
– Veri yığınlarını yararlı grafikler ve çizelgelere çevirin
– Verileri analiz edin ve öngörü tahminleri yapın
– Pikselli resimler yaratın ve düzenleyin

Excel, veri satırlarından çok, organize bir şekilde sorun çözme ile ilgilidir. Perspektifinizdeki bu değişim, Excel’in size nasıl yardımcı olabileceği konusunda daha eleştirel düşünmenizi sağlayacaktır.
Excel, İşleri Halletmenize Yardımcı Olur- Verilerin düzenlenmesine ek olarak, Excel’in size zaman kazandırmak için bol miktarda formül ve işlevi vardır. Örneğin, aylık giderler için 127 sütunu kendiniz eklemek yerine, Excel matematiği sizin için yapar ve doğru olduğunu bilirsiniz.
– Excel’i kullanarak, işinizde ve / veya kişisel hayatınızda zamandan tasarruf edersiniz ve kesin sonuçlar elde edersiniz.

Maaşınızı Artıracaktır- Türkiye’deki şirketlerin %95’inde Microsoft Excel kullanılmaktadır!
– Excel’de teknik bilginin başlangıç maaşınızın yanı sıra iş potansiyelinizi anında artırabileceğini biliyor muydunuz?
– Excel, her işe alım yöneticisinin aradığı bir beceridir. Böyle bir evrensel bilgisayar programını çok iyi bilmenin avantajı, size seçenekler sunmasıdır.
– Araştırmalara göre, Microsoft Excel’i iyi bilen orta-becerili iş başvuru sahipleri, Excel bilmeyen eş düzeylerinin saat başı kazandığı 20,14 Dolar’a kıyasla 22,66 Dolar kazanıyor.
– Yani, tek bir bilgisayar programının nasıl kullanılacağını bilmek, sekiz saatlik bir iş gününde kabaca günde 20 Dolar; çalışma haftasında 100 Dolar ekstra gelir sağlıyor.
– Dahası, belirli endüstrilerdeki tam zamanlı çalışanlar, Excel becerilerine dayalı olarak yılda 1.000 ila 7.000 Dolar arasında zam alabilirler.

Excel Sizi İşinizde Daha İyi Hale Getirecektir- Excel’in avantajlarından yararlanan sadece bankacılar ve muhasebeciler değildir; bilim insanları, öğretmenler, işletme sahipleri, grafik tasarımcıları ve diğer pek çok kişi Excel’den faydalanır.
– İşiniz ne olursa olsun, Excel ile daha iyisini yapma şansınız vardır.
– Verilerinizi daha iyi organize etmenin ve fikirlerinizi grafiklerle daha net paylaşmanın yolu Excel’den geçer.
– Daha da önemlisi, Excel’de mükemmel olmanız sizi ofiste başvurulacak kişiye dönüştürebilir; patronunuzun veya bir meslektaşınızın Excel bilgi birikimine sahip birine kesinlikle ihtiyacı olacaktır.


2- MICROSOFT WORD
Microsoft Word, her yeni sürümü ile daha da güçlenen bir sözcük işleme uygulamasıdır.
Microsoft Word’ün Bilinmeyen Birçok Özelliği Vardır
Çoğu kullanıcı temel bilgileri bilir; bir belge oluşturma, kenar boşlukları ayarlama, yazım denetimi yapma vb…
​Ancak kısa yollara kolay erişim için araç çubuklarını nasıl özelleştirecekleri bilen bir personelin yaratabileceği etki yüksektir.
Zarflar, etiketler ve kartvizit şablonları için elektronik posta ile birleştirmeyi kullanabilme ve tabloları, çizelgeleri Word belgelerine entegre edebilme gibi yetkinlikler, işinizi bir üst seviyeye taşımanıza olanak sağlar.
İşte diğer ileri seviye özellikler:- ​Elektronik posta ile birleştirme
– Alıcı listesi oluşturma
– Outlook’u Elektronik posta ile birleştirmeyi kullanacak şekilde yapılandırma
– Bir belgeye alan ekleme
– Başka bir belgeye bağlantı ekleme
– Formu değişikliklerden koruma
– Ana belge oluşturma
– Ana belgeye bir alt belge alma
– Dipnot ve son not ekleme
– Bir yer işaretine çapraz referans ekleme
– Bir değişikliği kabul etme veya reddetme
– İki belgeyi yan yana karşılaştırma
– İki belgeyi birbirine birleştirme
– Bir belgeye yorum ekleme…

Çoğu ofiste Adobe Illustrator veya Photoshop gibi grafik tasarım programlarına erişilememesi göz önüne alındığında, görüntüleri düzgün şekilde yerleştirmenin öğrenilmesi kadar temel bir şey bile büyük etki yaratabilir.
​Word’ü Etkili Kullanmak İşinizi de Geliştirecektir- Dünyada neredeyse her çalışanın Microsoft Word kullanması gerekir.
– Word genellikle iş dünyasında raporlar ve teklifler yazmakta, eğitim kurumlarında ise araştırma kağıtları yazmak için kullanılmaktadır.
– Microsoft Word’den elde edilen bir başka önemli avantaj, kullanıcıların ihtiyaç ve önemine göre farklı formatlar oluşturmasına olanak sağlamasıdır.
– Kartvizitler, broşürler, yeni mektuplar ve ihtiyaç duyulan daha birçok öğe yaratmanız ve tasarlamanıza büyük ölçüde yardımcı olur.
– ​Microsoft Word özelliklerini iyi bilen insanlar, zamanlarını daha etkili kullanıp, çalışmalarını daha verimli ve profesyonel hale getirebilir.

​Diğer Programlarla Olan Uyumu Size Zaman Kazandıracaktır- Word programının kelime işleme yeteneği çok gelişmiştir ve diğer Microsoft ürünleriyle olan entegrasyonu, belgelerinizin bir bölümünü doğrudan başka bir rapora dahil etmeyi kolaylaştırır.
– Kullanıcılar, Microsoft Word’ü diğer tablolarla (örneğin Excel tabloları veya hesaplamaları) entegre edebilirler.
– Benzer şekilde PowerPoint, belirli amaçlar için Microsoft Word ile entegre edilebilir. Örneğin; bir PowerPoint sunumunu bir Word belgesine dönüştürmek kolaydır. Bu sunumları dinleyici kitlesine yazılı olarak dağıtmanıza olanak sağlar.

​3- MICROSOFT POWERPOINT​- ​Günümüzde PowerPoint becerileri, sunum başarısı ile eş anlamlı hale geldi.
– Birçok kurumsal sunum türü PowerPoint kullanılarak oluşturulur.
– Çoğu kullanıcı basit bir metin sunumunu veya önceden tasarlanmış şablonu kullanırken, çok azı özelleştirilmiş slayt geçişleri, animasyonlar, müzik ve sesler, döngü ve zamanlama ayarları gibi gelişmiş özellikleri kullanabilir.​
– ​Gelişmiş PowerPoint becerilerine sahip olmak, sunumlarınızın yaratacağı etkiyi artırabilir ve metin ağırlıklı, bilgilendirici bir sunumu; etkileşimli ve eğlenceli bir slayt sunumuna dönüştürebilir.

4- MICROSOFT OUTLOOK- Microsoft Outlook, en popüler e-posta istemcisidir ve milyonlarca insan tarafından hem iş hem de kişisel e-posta için kullanılır.
– Herkes e-postaları nasıl göndereceğini ve alacağını anlar. Ancak mail trafiğini etkili yönetmenizi sağlayacak özellikler bilinmeyebilir.
– Örneğin, posta kutularını düzenli tutmak için klasör oluşturma ve belirli e-posta türleri için otomatik kurallar oluşturma gibi gelişmiş özellikler, zamanınızı etkili kullanmanıza yardımcı olur.
– Örneğin, tatile giderken veya dışarıda olduğunuzda “ofis dışı” özelliğinin nasıl kullanılacağını bilmek, karşı tarafı bilgilendirdiğiniz için endişenizi azaltabilir.
​- Outlook’u en etkin şekilde nasıl yöneteceğinizi bilirseniz, daha önemli görevler üzerinde çalışmak için zamanınızın çoğunu boşaltabilirsiniz.

 

Arşivler