Nesnelerin İnterneti – 2

nesnelerin-interneti-2
PRO

Nesnelerin İnterneti – 2

1- NESNELERİN İNTERNETİ TEKNOLOJİSİ İLE NE AMAÇLANMAKTADIR?

Nesnelerin İnterneti’nde kullanılan cihazlarının amacı, internet aktarma protokollerini kullanarak diğer Nesnelerin İnterneti cihaz ve uygulamalarına bağlanarak bilgi aktarmaktır. Cihazların sensörleri ve veri ağları arasındaki boşluğu ise bir Nesnelerin İnterneti platformu doldurabilir. Nesnelerin İnterneti platformu, veri ağını sensör düzeneğine bağlayarak, yüzlerce sensörden gelen veri akışını anlamlandırmak üzere, destek uygulamaları kullanarak anlaşılmasını sağlamaktadır.
Nesnelerin interneti teknolojisi ile cihazların arada insan faktörü olmadan birbiri ile etkileşim kurabilmesi amaçlanmaktadır. Buradaki asıl amaç ise bu teknolojiden faydalanarak kaynakları daha verimli bir şekilde kullanmak ve daha az para harcamaktır.

Nesnelerin interneti teknolojisi ile insan hayatının kolaylaşması da amaçlanmaktadır. Örnek verecek olursak; önceden ev hanımları veya tek yaşayan bir kişi, evinde kullandığı bir eşyayı açık unutup unutmadığı endişesine her daim kapılmıştır. Hatta bu durum dışarıdayken eve dönüp eşyaları yeniden kontrol etmeye kadar ilerlemiştir. İşte Nesnelerin İnterneti ile akıllı ev kavramı doğmuş ve bu durum ortadan kalkmıştır. Evinizden çıkarken açık unuttuğunuz fırınınızı uzaktan cep telefonunuz ile kolaylıkla kapatmanıza, eve dönerken evinizin sıcaklığını önceden ayarlamanıza imkân vermektedir.

Şirketler, nesnelerin internetini karar alma süreçlerini iyileştirmek, maliyet ve riskleri azaltmak, gelirlerini ve en çok da verimliliklerini artırmak için kullanmaktadır.2- NESNELERİN İNTERNETİNİN TEKNOLOJİSİNİN GÜNÜMÜZDEKİ KULLANIM DURUMU
Dünya çapında 1.758 işletmenin katıldığı ‘IoT Barometresi’ araştırmasının son sonuçlarına göre, bugün işletmelerin yüzde 34 ile üçte birinden fazlasının nesnelerin internetini kullandığını, teknolojiyi kullananların yüzde 70’inin pilot aşamasının ötesine geçtiğini, yüzde 95’inin ise bu alana yatırım yapmanın avantajlarını gördüğünü ortaya koyuyor. Bu arada hâlihazırda nesnelerin internetini kullanan işletmelerin yüzde 74’ü, bu teknolojiyi kullanmayanların, beş yıl içinde rakiplerinin gerisine düşeceğini söylüyor.
Araştırmalar Nesnelerin İnternetinin büyüklükleri ve sektörleri ne olursa olsun işletmeleri etkilediğini gösterirken çalışmaya göre, Nesnelerin İnternetini kullanan işletmelerin yüzde 60’ı, bu teknolojinin sektörü kökten değiştirdiğini ya da beş yıl içinde değiştirebileceğini belirtiyor. Nesnelerin İnternetini kullanmaya başlayan işletmelerin yüzde 84’ü bu teknolojiye olan güveninin arttığını bildirirken, %83’ü ise sunduğu avantajların tamamından faydalanmak amacıyla, Nesnelerin İnterneti uygulamalarının ölçeğini artırıyor.

Rapor, aynı zamanda Nesnelerin İnternetini kullanımına yönelik strateji, entegrasyon ve uygulamalarını değerlendirerek işletmeleri derecelendiriyor. Buna göre global olarak, Nesnelerin İnternetini kullanan şirketlerin yüzde 53’ü beş kategori arasından en üstteki iki kategoride yer alıyor. Bölgesel olarak en gelişmiş seviyede bulunan Kuzey ve Güney Amerika’da şirketlerin yüzde 67’si en üstteki iki kategoride yer alırken, Asya Pasifik’te bu oran yüzde 51, Avrupa’da ise yüzde 46 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuç, Kuzey ve Güney Amerika’daki işletmelerin diğer pazarlardakilerden daha hızlı ilerlediğini, münferit projelerden koordinasyona dayalı stratejik programlara geçtiğini ortaya koyuyor.
Çalışmada en gelişmiş düzeydeki şirketlerin yüzde 87’si Nesnelerin İnternetinden ciddi getiri veya fayda sağladığını belirtirken, “başlangıç” seviyesindekilerde bu oran sadece yüzde 17’de kalıyor. Teknolojiyi kullananların yüzde 76’sı Nesnelerin İnternetinin vazgeçilmez önemde olduğunu belirtiyor. Hatta bazıları “Nesnelerin İnterneti olmadan iş yapmayı hayal dahi edemiyor”, teknolojiyi kullananların yüzde 8’i “tüm işlerinin Nesnelerin İnternetine dayandığını” söylüyor. Teknolojiyi kullananların yüzde 52 ile yarısından fazlası, 5G’yi kullanmayı planlıyor ki bu da daha yüksek veri hacimlerinin desteklenmesini, güvenilirliği artırmayı ve sıfıra yakın gecikme sunmayı vaat ediyor.

 

Arşivler