Siber Şantajcılardan Otel Vurgunu

Seehotel-Jaegerwirt
Sistem

Siber Şantajcılardan Otel Vurgunu

Avrupa’nın en lüks otellerinden biri, elektronik kilit sistemlerini hackleyerek müşterileri odalarına kilitleyen siber şantajcılara 1.500 Euro ödediğini açıkladı.
Hackerlar, hesaplarına 1,74 Bitcoin (1.500 Euro) aktarılması halinde Avusturya Alpleri’ndeki Seehorel Jaegerwirt’in sistemini düzeltme sözü verdiler. Styria’daki Turracher Höne’de bulunan göl kenarındaki 4 yıldızlı otelin yöneticileri de bu olayı duyurarak, diğer işletmeleri uyarmaya karar verdiler.
Şimdi ise tüm elektronik kilit sistemini eski tip kapı kilitleri ve anahtarlarla değiştirerek, böyle bir şantajla bir daha karşılaşmamayı planlıyorlar. Hackerların saldırısının ardından yeni kartların programlanamadığını ve tek çarenin kapıları kırmak olduğunu anlatan İdare Müdürü Christoph Brandstaetter, “Başka bir seçeneğimiz yoktu. Tüm odalarımız 180 konukla doluydu. Bu durumda ne polis ne de sigorta size yardım edebilir. Yazın gerçekleştirilen ilk saldırıdan sonra sistemimizi düzeltmemiz bize binlerce Euro’ya mal oldu. Henüz sigortadan da para alamadık çünkü suçlayacak kimse bulunamadı” dedi. Toplamda 3 kez saldırıya uğradıkları anlatan Brandstaetter, polisin ve IT şirketlerinin Avrupa’daki siber suçlarla daha fazla mücadele etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Kış sezonunun açılış hafta sonunda gerçekleştirilen 3. saldırıda otelin tüm bilgisayar sistemleri kilitlendi, rezervasyon ve kasa sistemi kapandı. “Şantajcılara ödenen her Euro bize zarar veriyor. Diğer otellerin de saldırıya uğradıklarını ve aynı şeyi yapmak zorunda kaldıklarını biliyoruz” diyen Christoph Brandstaetter, fidye ödendikten sonra sistemlerin normale döndüğünü söyledi.
111 yıldır hizmet veren ve Romantik Hotels’in sahibi olduğu Seehotel Jaegerwirt, son olayın ardından tüm bilgisayar sistemlerini değiştirdi. Şimdi de eski günlerindeki kapı kilitleri ve anahtarlara dönmeyi planlıyor.

Kaynak: Dailymail

 

Arşivler