Siber Sektörde Maaşlar Yükseliyor

Sistem

Siber Sektörde Maaşlar Yükseliyor

Bilişim güvenliği alanında çalışan uzman isimler gelen verilere göre son dönemde maaşlarında artışa tanık oluyor. Askeri kuvvetlerden özel sektöre adım atan güvenlik uzmanları söylenene göre ortalama olarak 112 bin dolar seviyesinde bir gelire kavuşuyor. Bu görevlerde bulunan kimseler ise ABD hükümeti tarafından federal çalışmalarda yer almaları için tercih ediliyor. Söylenene göre güvenlik ve sivil mercilerdeki boşlukları doldurmaksa 1 yılın yaklaşık olarak 6 ayını kapsıyor. Özel şirketlerde ise bu durum günler ya da en fazla 6 hafta ile sınırlı oluyor.
Geçtiğimiz Ocak ayı itibariyle 1.100 askeri billişim güvenlik uzmanı ve 730 sivil büro siber uzmanı, 14 bin kişilik özel eğitime dahil oldu. Böylece bu alanda yetişecek ve hükümete destek verecek olası çalışanların da kalite ve değeri yükseltilmiş oldu.
Raporlara göre 2014’te federal siber güvenlik çalışanları ortalama olarak 110 bin 500 dolar, sözleşmeli kişilerde 114 bin dolar seviyesinde maaşlar alıyordu. ABD özel sektörü siber uzmanları içinse bu yıl 118 bin dolarlık bir ödeme dile getiriliyor.
Bu arada direkt olarak Beyaz Saray tarafından verilen yetki ile söz konusu mecralardaki yetkililer, sivil alandan siber güvenlik uzmanlarını daha hızlı ve kolay şekilde işe alabilmekte. Hatta Mart ayında 3 bin sivil uzman askeri kuvvetlere destek için imza attı.
Kaynak: TechInside

 

Arşivler