Sistem, Ağ ve Güvenlik Meslekler Rehberi – 3

Sistem

Sistem, Ağ ve Güvenlik Meslekler Rehberi – 3

Bilgisayar Donanım Elemanı
Bilgisayar sistemleri ve çevre birimlerinin montaj üretiminin yapıldığı ve/veya kullanıldığı sektörlerde; bilgisayar sistemleri ve çevre birimlerinin montajını yapan, bu bilgisayarların işletim sistemlerini kuran ve yapılandıran, parçalarını değiştiren, arızasını tespit eden,  tespit edilen arızasını gideren ve bu amaçla tamiratını gerçekleştiren, bakımını yapan, teknik destek veren, küçük ölçekli ağ kurulumunu yapan, görevleriyle ilgili kullanıcı ilişkilerini ve mesleki gelişim çalışmalarını yürüten nitelikli meslek elemanıdır.
Önerilen Sertifikalar
MTA: Infrastructure Fundamentals, MCSA: Windows 8
Benzer Tanımlar
Bilgisayar teknisyeni, teknik destek uzmanı, teknik servis elemanı

Veri Giriş Elemanı
Kendisine verilen verileri bulunduğu ortamdan tanımlanmış farklı bir ortama aktarma işini gerçekleştiren, girdiği verilerin doğruluğunu kontrol eden ve raporlayan ve mesleki gelişim çalışmalarını yürüten nitelikli meslek elemanıdır. Veri Giriş Elemanı (Seviye 4); el yazısı, anket formu, ses kaydı, görüntü veya bilgisayar programından elde edilen verileri tanımlanmış veri tabloları, sayı dizileri, mektuplar, isimler, adresler gibi değişik ortamlara aktarır. Bu aktarım sırasında karşılaştığı problemler ve durumları ilgili birime iletir.
Önerilen Sertifikalar
MTA: Infrastructure Fundamentals, MCSA: Windows 8
Benzer Tanımlar
Veri giriş operatörü, veri giriş uzmanı

Ağ Teknolojileri Elemanı / Uzmanı
Bilgisayar sistemleri ve çevre birimlerinin bir ağ yapısı altında kullanıldığı sektörlerde; ileri düzey karmaşıklığa sahip ağları tasarlayan, fiziksel ağ kurulumu ve ileri düzey kablolama işlemlerini yapan, ağ donanımları ile ilgili ileri düzey yapılandırmaları gerçekleştiren, ağ güvenliğini, bakımını ve verimliliğini sağlayan, teknik destek veren, ağ sunucu işletim sistemi ortamlarını kullanan, görevleriyle ilgili kullanıcı ilişkilerini ve mesleki gelişim çalışmalarını yürüten, nitelikli uzman meslek elemanıdır.
Önerilen Sertifikalar
MTA: Infrastructure Fundamentals, MCSA: Windows 8, HCNA
Benzer Tanımlar
Ağ teknisyeni, ağ mühendisi, network uzmanı, network teknisyeni

Bilgi İşlem Destek Elemanı
Çalıştığı işletmenin bilgi işlem biriminde ve destek faaliyetleri kapsamında;  BT donanım parkının oluşturulmasına, yazılımların temin edilmesine, BT sistemlerinin fiziksel kurulumlarının gerçekleştirilmesine, ağ donanımları ve sunucu sistemlerinin yapılandırılmasına katkı sağlayan, biriminin iş planlamasını yapan, kişisel bilgisayar sistemleri ve çevre birimlerinin yapılandırılmasını sağlayan, donanımları ve ağ yapılarını değiştiren, bakım ve sorun giderme işlemlerini organize eden ve gerçekleştiren, işletme içi kullanıcılara BT desteği sunan ve mesleki gelişim çalışmalarını yürüten nitelikli meslek elemanıdır.
Önerilen Sertifikalar
MTA: Infrastructure Fundamentals, MCSA: Windows 8,  MCSA: Windows Server 2012, HCNA
Benzer Tanımlar
Bilgi işlem teknisyeni, bilgi işlem destek uzmanı, masaüstü destek uzmanı

Sistem İşletmeni (Operatör)
Sistemleri işleten, iyileştirme yapan ve uygulamaları yöneten ve mesleki gelişim çalışmalarını yürüten nitelikli meslek elemanıdır. Sistem İşletmeni sistemi işletmek, sistemin işleyişini ekrandan takip etmek, sistem üzerindeki uygulamaları yönetmek, sistemde oluşan problemleri verilen yönergeler doğrultusunda gidermek, sistem odasında iklimlendirme koşullarındaki değişiklikleri izleyerek limit aşımlarında yönergelerde belirtilen işlemleri uygulamak,  ana bilgisayarı açmak ve kapatmak ve sisteme yazılım yüklemek işlemlerini gerçekleştirir. Tanımlı iş ve işlem süreçleriyle ve o süreçlerde yeri olan cihazlarıyla, makineleriyle, mekânlarıyla, yazılımlarıyla bir bölünmez bütün olarak kurgulanmış, kurulmuş dijital düzenin işler tutulması görevini üstlenir.
Önerilen Sertifikalar
MTA: Infrastructure Fundamentals, MCSA: Windows 8,  MCSA: Windows Server 2012, HCNA, VCA
Benzer Tanımlar
Bilgisayar operatörü, bilgisayar işletmeni, sistem operatörü, veri merkezi operatörü​​

 

Arşivler