TinyPng – Resimlerinizi Kayıpsız Sıkıştırarak Sayfa Boyutlarını Düşürün

tinypng
Web & Grafik

TinyPng – Resimlerinizi Kayıpsız Sıkıştırarak Sayfa Boyutlarını Düşürün

Web tabanlı bir uygulama veya web sitesi geliştirirken dikkat ettiğimiz kriterlerinin başında sayfalarımızın hızlı açılması gelir. Eğer sayfalarımız geç açılıyorsa hem arama motorları tarafında puanımız düşecek, bu da sıralamamızı etkileyecek, hem de kullanıcılar beklemeyip web sitemizden çıkacaklardır.
Buna çözüm olarak günümüzde sayfa boyutlarını düşürmek için site backgroundları, buttonlar vb. bir çok web bileşeni artık css ile oluşturulabiliyor.
Yine de bir haber sitesi düşünelim, buradaki haberlere ait resimleri css ile oluşturmamız mümkün değil. Sitenizin veya sunucunuzun trafiğinin yüksek olduğunu düşünebilirsiniz ancak kullanıcıların değil. Kiminin interneti yavaş, kimisi ise mobil kullanıcı…
Bu durumda yapmamız gereken şey belli. Kullanmak zorunda olduğumuz resimlerin boyutunu olabildiğince küçültmek. Küçültme işleminin çözümü basit, resimleri sıkıştırmak! Ancak bununda en büyük dezavantajı görselin kalitesinin bozulması oluyor.
Resimlerinizi Sıkıştırarak Sayfa Boyutlarını Düşürebilirsiniz

Resim sıkıştırma üzerine en popüler servislerden biri olan tinypng.com’u sıkıştırma işlemleriniz için kullanabilirsiniz. Bu servisin amacı resim dosyalarının kalitesini bozmadan olabildiğince sıkıştırmak. Yapılan testlerde yüklenen resimlerin kalitesi bozulmadan 70% oranında küçüldüğü gözlemleniyor. Servisin adı tinypng olsa da jpg dosyalarını da desteklediğini belirtmemde fayda var.
Eğer photoshop kullanan bir tasarımcıysanız ilgili servisin Photoshop eklentisinehttps://tinypng.com/photoshop adresinden ulaşabilirsiniz.
​Not: Sıkıştırma işlemi yapıldığından bu işlem sırasında mutlaka kalite kayıpları yaşanır. Tinypng, dosya boyutunu düşürürken kayıp oranını da minimum seviyede tutmayı başarmaktadır.

 

Arşivler