Web Tasarımcılar Neden Yazılım Öğrenmeli?

web-tasarimcilar-neden-yazilim-ogrenmeli
Web & Grafik

Web Tasarımcılar Neden Yazılım Öğrenmeli?

​​​​Kodlama bilmek, web tasarımcılara birçok fayda sağlar ve onları işlerinde daha iyi hale getirir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
İletişim: Yazılım geliştiricilerin dilini anlayın!- Tasarımlarınız, yazılımcıya aktarım aşamasında kurguladığınız gibi olmayabilir ve çalışmanız üzerindeki kontrolünüzü kaybedebilirsiniz.
– Kodlamada sağlam bir temel, ekibinizle web tasarımınız hakkında konuşurken ortak bir dile sahip olmasını sağlar.
– Doğru ve etkili iletişim, web tasarımınızı hayal ettiğiniz gibi uygulamanızı kolaylaştırır ve işinize çok büyük katkı sağlar.
– Birlikte çalıştığınız yazılımcıların ihtiyaçlarını doğru bir şekilde anlayabilir ve aynı zamanda kendi isteklerinizi de rahatlıkla aktarabilirsiniz.
– Ayrıca sahip olduğunuz endişelerinizi dile getirebilir, belirli geribildirimler isteyebilir ve size yöneltilen soruları anlayabilirsiniz.

Gerçekçilik ve verimlilik: Çalışmanızın değerini arttırın!- Kodlama alanında sahip olduğunuz bilgiler, web tasarım fikirlerinizi gerçekçi parametrelerle değerlendirmenize yardımcı olacaktır.
– Tasarıma başlamadan önce teknik açıdan gerçekçi olanı daha iyi anladığınızda, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcama olasılığınız azalır. Gereksiz çalışmaları da önleyebilirsiniz.
– Örneğin; web tasarımınızda kullanıcı deneyimini artıracak bir fikriniz var ve bunun için sıfırdan kod yazılması gerekiyor. Eğer yeni bir yazılımın oluşturabileceği risk, tehlike, zaman kaybı ve maliyeti bilirseniz, bu yeni fikri uygulama konusunda daha doğru kararlar verebilirsiniz.
– Ayrıca, kodlama öğrenmek; tasarımlarınızı çalışan bir prototip haline getirme olanağı verir.

Yaratıcılık ve güven: Yaratıcılığınızı geliştirin ki tasarımlarınız da gelişsin!- Bir web tasarımcı olarak yaratıcılığınızı korumak çok önemlidir. Yeni beceriler öğrenmek; sorunlar ve yaratıcı çözümler ile zihninizi çevik tutmanın bir yoludur.
– Kodlama öğrenme süreci, yaratıcı kaslarınız için mükemmel bir egzersizdir ve yolculuğunuzun sonunda, bir dizi yeni yeteneğe sahip olursunuz.
– Web sitesinin yüklenme süresi, kod karmaşıklığı ve kod bakımı gibi göz ardı edilebilecek kritik konuları tasarımlarınızda göz önünde bulundurursunuz.
– Bu beceriler yalnızca tasarım çalışmalarınıza katkıda bulunmakla kalmaz, evrensel bir dil olan kodlama ile teknoloji dünyasında gezinme konusunda ek bir güvence sağlar.

İstihdam esnekliği: Daha değerli olun!- İşverenlerin kullanıcı deneyimi (User Experience – UX) tasarımcılardan beklentileri genellikle iş yapısına göre değişiklik gösterebilir. Ancak kodlama bilgisine sahip olmak, istihdam konusunda belirli bir işverene bakılmaksızın sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır.
– Örneğin; küçük girişimler genel olarak az çalışan barındırdığı için sizin çok yönlülüğünüz, bu tür pozisyonlarda değerinizi arttırır.
– Ayrıca, firmalar ya da müşteriler, sizin web tasarımlarınızı kodlayacak birini aramak ve ikiniz arasındaki iletişimi yönetmek istemeyecektir.
– Google gibi şirketlerde ise kodlama bilmek bir zorunluluk… UX pozisyonları için minimum nitelikler olarak JavaScript, HTML ve CSS bilgisi gerekiyor.
– Kodlamadaki sağlam temeliniz ve tasarım alanındaki uzmanlığınızı bir araya getirerek, teknoloji alanında hayalinizdeki işe sahip olabilirsiniz.

Problem çözme- Kodlama öğrenmek; eleştirel düşünme ve problem çözme yeteneğini geliştirir.
– ​Kendinizi aranan bir yeteneğe dönüştürmek için şu anda adım atabilirsiniz. Siz bunu okurken bile firmalar kodlama bilen web tasarımcılar arıyor.

 

Arşivler

X