2030’da Yazılımsız İş Yapılamayacak

2030
Yazılım

2030’da Yazılımsız İş Yapılamayacak

Dijital çağ ile birlikte günümüzün en önemli mesleklerinden biri yazılım geliştiricilik oldu. Geleneksel mesleklere göre birçok açıdan farklı görünen yazılımcılar, geliştirdikleri platform, servis ve çözümlerle şu anda en çok ilgi çeken mesleği yapıyorlar. Buna bir de şirketlerin milyarlarca dolara satıldığı başarı hikâyeleri eklenince, yazılımcılar son dönemde sıkça konuşuldu. Şu anda dünyada ve Türkiye’deki yazılım eğitimleri ilkokuldan başlıyor. Çocuklara yazılım kültürü aşılanıyor. Kısacası kod yazmayı bilen bir nesil geliyor. Peki, bu yeni nesille bizi nasıl bir dünya bekleyecek?

21 MİLYON YAZILIMCI VAR
Hürriyet İK’dan Ahmet Can’ın haberine göre; dünyada şu anda toplam 21 milyon profesyonel yazılımcı var. Stack Overflow’a bakılırsa dünyadaki geliştiricilerin %0.81’i Türkiye’den… Başka bir deyişle Türkiye’de şu anda 170 bin civarında profesyonel yazılımcı bulunuyor. Gelecek nesille birlikte bu rakam her yıl katlanarak büyüyecek. 2020 yılında dünyadaki yazılımcı sayısı 35 milyona, Türkiye’deki yazılımcı sayısı ise 280 bine çıkacak. Takvimler 2023’ü gösterdiğinde ise dünyadaki yazılımcı sayısı 70 milyona yaklaşacak, Türkiye’de ise 560 bini aşacak. Ancak asıl büyüme ise 2030’da yaşanacak. Veriler, kodlama eğitimleriyle dünyadaki yazılımcı sayısının 210 milyona ulaşacağını gösteriyor. Türkiye’de ise bu konuda bir çalışma yok. Ancak dünyadaki yazılımcıların yaklaşık %1’inin Türkiye’den olacağını hesaplarsak, 2030’da 2.1 milyon yazılımcının yer alacağını ifade edebiliriz.

2030 yılına geldiğimizde, tüm iş kollarında yazılımsız iş yapabilen kalmayacak. En basit bir iş bile kod yazılarak gerçekleştirilecek. Elinde anahtar tutan mekanikerlerin yerine önündeki bilgisayarla kod yazarak üretim hattındaki sorunları çözen yeni nesil mavi yakalı çalışanlar gelecek. Ya da sürücüsüz otomobiller için oto sanayiler kalmayacak. Bunun yerine otomotiv markalarının yazılım sorunları için dünyanın tek bir noktasında servisler kurulacak ve bu merkezlerde çalışan yazılımcılar, araçların yazılım hatalarına anlık olarak erişebilecek. Bu örneklere birçoğunu eklemek mümkün… Kısacası gelecekte yepyeni bir mavi yakalı çalışanlar olacak.

Çalışanların dönüşümünde yaşanacak olan değişim, en çok ülkelerdeki mavi yakalı çalışan istihdamı etkileyecek. Mavi yakalı çalışanlar, artık mekândan bağımsız olarak çalışabilecek. Uzaktan erişimle fabrikalara gitmek zorunda kalmayacak. Ancak bu ülkelerin istihdamlarını direkt olarak değişmesini sağlayacak. Türkiye’den satın alınan bir ürüne Hindistan’daki bir yazılımcı servis-bakım yapabilecek. Hatta bunun ipuçlarını şimdiden görmeye başladık. Yapılan araştırmalara göre şu anda Silikon Vadisi’ndeki yazılımcıların sadece %8’i Silikon Vadisi’nde yaşıyor. %92’si başka şehirlerden ve ülkelerden hizmet veriyor.

150 BİN YAZILIMCI AÇIĞI VAR
Yapılan araştırmalara göre şu anda Türkiye’de 100 bin ila 150 bin kişilik yazılımcı açığı var. Dünyada bu rakam 10 milyon ila 20 milyon arasında. Bu açığı kapatmak için çözüm ise ara eleman kategorisinde nitelikli yazılımcı yetiştirmek. Şu anda meslek liseleri nasıl ara eleman yetiştiriyorsa, gelecekte de benzer durumda kod yazanlar olacak. Üniversiteler ve diğer eğitim kurumları, liseden sonra ön lisans programlarına nitelikli yazılımcı bölümlerini hayata geçirecek. Bunun örnekleri dünyada ve Türkiye’de görülmeye başlandı. Özellikle son dönemlerde açılan 2 yıllık önlisans programları nitelikli yazılımcı yetiştirmek için atılmış adımların başında geliyor.
​DEVLERİN GÖZDESİ YAPAY ZEKÂ MÜHENDİSLERİ
Teknoloji devlerinin en büyük yazılımcı açığı yapay zekâ tarafında… Facebook, Amazon ve Google gibi şirketler, birbirlerinden yapay zekâ mühendisi transfer ederek bu açıklarını kapatmaya çalışıyor. Teknoloji blogu The Information’da yer alan bilgilere göre Facebook’un kadrosundaki yapay zeka mühendislerin %9’u Microsoft’tan, %7.1’i Google’dan ve %3 ise Yahoo’dan transfer edildi. Amazon’da da benzer bir durum var. Amazon kadrosundaki yapay zeka mühendislerinin %7.6’si Microsoft’tan, %4.8’i Google’dan ve %1.3’ü ise Facebook’tan geliyor. Yapay zekâ mühendislerinin transferi konusunda iddialı diğer bir şirket ise Google. Google’da çalışanların %5.3’ü Microsoft’tan, %2.6’sı Amazon’dan ve %2.2’si Yahoo’dan transfer edildi.​Kaynak: Hürriyet İK
Haber: Ahmet CAN

 

Arşivler

X