30 Saniyede Pizza Yapan Robot

pizza-robotu
Yazılım

30 Saniyede Pizza Yapan Robot

Fransız şirketi Ekim, jet hızıyla pizza yapabilen bir robot geliştirdi. Pizza ustası robotun üretimindeki amaç, pizza yapımını ve teslimini hızlandırmak… Reuters’in haberine göre robot henüz servise başlamadı. Şimdilik sadece Paris’teki bir sergi salonunda görülebiliyor. Üç kollu robot piyasaya sürüldüğünde 7/24 hizmet veren bir restoranda çalışacak ve kullanıcılar diledikleri pizzayı dokunmatik bir ekrandan sipariş verebilecek.
Aslında pizza robotu, İtalyan bir şeften daha hızlı değil fakat üç kola sahip olması sebebi ile birden fazla görevi tek seferde gerçekleştirebiliyor ve saatte 120 pizza yapabiliyor. Bu da bir insanın yapabileceği pizzanın 3 katına denk geliyor.
Robot, müşterilerin siparişlerine göre pizzaları taze bir şekilde hazırlıyor. Bu noktada insanlar kullanılacak peynir, pizza tabanı, boyut gibi şeyleri özelleştirmek için seçim yapabiliyor. Pizza yapım robotu sadece hız değil, aynı zamanda pizza kalitesine de dikkat çekiyor. İnsanlar, zaman ve gıda kalitesi arasında seçim yapmak zorunda fakat Ekim her ikisini de aynı anda sunuyor.
Sadece batıda değil, robotlar yavaş yavaş müşterilere hizmet vermek amacıyla Hindistan’daki resto​ranlara da giriyorlar. Robotların insan müdahalesinden veya denetiminden bağımsız olarak bir restoranda çalışabilmeleri için uzun bir yol var çünkü insanlar gıda maddelerini niteliksel olarak incelemede çok daha iyiler.

Kaynak:Webtekno

 

Arşivler