ABD’de Bootcamp Devri

Yazılım

ABD’de Bootcamp Devri

ABD’de Coding Bootcamp’ler, geleneksel üniversite eğitimine bir alternatif olarak ortaya çıkmıştı. Şimdi ise tüm ülkedeki dekanların dikkatini çekiyorlar. Bu bootcampler, sunduğu iş hayatına hazırlık ve yüksek başlangıç maaşı olanaklarıyla sadece üniversite öğrencilerinin değil, kariyerini değiştirmek isteyen çalışanlardan ilgi görüyor. Hatta talep bununla da sınırlı kalmıyor.
Artık ABD’deki üniversiteler de Coding Bootcamp’lerin başarısını gördüler ve öğrencilerini teknik konularda daha yetkin hale getirmek için bu bootcampleri değerlendiriyorlar. Web Developer olmayı hedefleyenler için hızlı bir eğitim programı niteliğindeki Coding Bootcamp’ler, aslında günümüzün teknoloji odaklı ekonomisindeki yazılımcı talebini karşılamak için kurulmuşlardı. Fakat artık farklı yetkinliklerde uzmanlar yetiştirebildikleri için kendi alanlarında üniversitelere rakip olacak seviyeye geldikleri söylenebilir.
Course Report’un raporuna göre ABD’de Coding Bootcamp’lerin sayısı 2015’te 2.4 kat arttı ve mezun sayısı 16 bin 56’ya yükseldi. Karşılaştırma yapmak gerekirse; 2014’te üniversitelerde toplam 48 bin 700 bilgisayar bilimleri öğrencisi olduğu tahmin ediliyor.
Geleneksel yapıdaki üniversiteler, öğrencilerine sektörün gerektirdiği yetenekleri kazandıran bootcamplerin önemini fark ettikçe ABD’deki yükseköğrenim modeli de giderek değişecek gibi gözüküyor. Üniversiteler, bootcampler ile işbirliği yapmaya başlarken, bazıları da kendi kamplarını açmayı terci ediyorlar.
ABD Eğitim Bakanlığı ise EQUIP (Educational Quality through Innovative Partnerships) adını verdiği teşvik programıyla bu işbirliklerine destek veriyor. EQUIP’e başvuran bir üniversite, hem bir coding bootcamp veya MOOC (Massively Open Online Course) ile ortaklık kurabiliyor hem de kayıt olan öğrencilere finansal yardım ve eğitim kredisi olanağı sunabiliyor. ​
Kaynak: ​http://techcrunch.com/2016/03/05/3-signs-youll-soon-be-attending-a-coding-bootcamp-at-your-college/

 

Arşivler

X