Açık Kaynak Geliştiriciler GitHub Sponsors ile Desteklenebilecek

github-sponsors
Yazılım

Açık Kaynak Geliştiriciler GitHub Sponsors ile Desteklenebilecek

2018 yılında 7,5 milyar Dolar karşılığında Microsoft tarafından satın alınan GitHub, yazılımcıların açık kaynaklı yazılımları ile gelir elde edebilmeleri için yeni bir servis kurduğunu duyurdu. Berlin’de düzenlenen Satellite konferansında Sponsors isimli yeni servisini duyuran GitHub, yazılımcıların bağış almalarına imkân tanıyacak.
GitHub kullanıcıları Sponsors servisi ile birlikte tek bir tuş yardımıyla açık kaynaklı projelere ve proje katılımcılarına bağışta bulunabilecekler. İlk etapta Beta olarak kullanıcılara sunulacak olan Sponsor servisi ile kullanıcılar 5 bin Dolar’a kadar bağışta bulunabilecekler.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan GitHub kıdemli ürün müdürü Devon Zuegel, geliştiricilerin çabaları için biraz para kazanmalarına yardımcı olmayı amaçladıklarını belirtti. Sponsor servisinin Open Collective, Tidelift, Ko-fi ve Patreon servislerle benzer bir çalışma mantığına sahip olduğunu da ekleyelim.
GitHub hesabı olan herkes Sponsors servisini kullanarak diledikleri açık kaynaklı projelere ve proje katılımcılarına destek olabilirler. Yapılan bağışlardan şu an için GitHub tarafından herhangi bir komisyon alınmadığını da belirtelim. Paylaşılan bilgilere göre GitHub, gelecekte söz konusu bağışlardan komisyon almaya da başlayabilir.
Kaynak:Webrazzi​

 

Arşivler

X