Ankaralı Girişimcinin Projesi 295 Milyon Dolar’a Satıldı

opsgenie
Yazılım

Ankaralı Girişimcinin Projesi 295 Milyon Dolar’a Satıldı

Berkay Mollamustafaoğlu’nun 20 yıldan beri uzmanlaştığı ve üzerine düşündüğü tek bir alan vardı. O da yazılımcıların işini kolaylaştıran akıllı yazılım geliştirmek.
Hürriyet’ten Ahmet Can’ın haberine göre; yaklaşık 6 yıl önce bu hayalini hayata geçirdi ve yazılımcılar için “akıllı bildirim” çözümü geliştiren OpsGenie’yi kurdu. Ankara’dan yurtdışına teknoloji satmaya başlayan girişim, kısa sürede dünyanın dört bir yanında 3.000 şirkete ulaştı.
ABD’de ofis açarak geçen yıl 10 milyon Dolar yatırım aldı ve planlarını genişletmeye başladı. OpsGenie’nin bu hızlı büyüme performansı aynı alanda yer alan dünya devlerinin ilgisini çekti ve aynı alanda yer alan dünya devi Atlassian, Mollamustafaoğlu’nun kurduğu girişimi 295 milyon Dolar’a (yaklaşık 1.9 milyar TL) satın aldığını duyurdu.
21 milyar Dolarlık piyasa değerine sahip olan Atlassian en önemli ürünlerinin başında yazılımcıların yönetimini sağlayan Jira geliyor. Paylaşılan bilgilere göre Atlassian, OpsGenie’in akıllı uyarı yazılımını kendi platformuna ekleyerek, müşterilerine bir seçenek olarak sunmaya başlayacak.
EN BÜYÜK İKİNCİ
Son dönemlerde Türk girişimciler dünya çapındaki devlerin dikkatini çekmeye hızla devam ediyor. Yabancı şirketlerin startupları satın aldığı (exit) ilk yerli şirketlerin başında Gittigidiyor, Yemeksepeti, Markafoni ve Pozitron geliyor. Yemeksepeti 2015 yılında 589 milyon Dolar’a satılırken, OpsGenie listeye 2. sıradan girdi. Üçüncü sırada ise geçen aylarda bu listeye giren yerli oyun şirketi Gram Games oldu. Zynga, Türk oyun şirketini 250 milyon Dolar’a satın aldı.
Haber: Ahmet CAN
​Kaynak:Hürriyet​

 

Arşivler