ASP.NET Core ile Çoklu Dil Desteği Olan Uygulamalar Geliştirmek

asp-dot-net-core-dil-destegi
PRO

ASP.NET Core ile Çoklu Dil Desteği Olan Uygulamalar Geliştirmek

​Web sitelerimizi daha fazla kitleye ulaştırabilmek veya daha fazla ziyaret alabilmek gibi farklı sebeplerle çoklu dil desteği gerektiren yapılara ihtiyaç duyabilmekteyiz. Bu makale de günümüzde neredeyse standart hale gelen çoklu dil destekli web sitelerinin ASP.NET Core ile birlikte nasıl yapıldığını öğreneceğiz. (Örnekler ve uygulamalar ASP.NET Core 2.x sürümlerini destekleyecek şekilde anlatılmıştır.)

ASP.NET Core içerisinde Localization desteğini kullanabilmek için “Microsoft.AspNetCore.Mvc.Localization” sınıfına kütüphanesine ihtiyaç duymaktayız. İlgili kütüphane “Microsoft.AspNetCore.Mvc” içerisinde yer aldığından ayrıca referans vermemize gerek yoktur.
İlk iş olarak “Startup.cs” dosyası altında bulunan “ConfigureServices” metodu içerisinde gerekli sınıflarımızı kayıt etmemiz gerekiyor. Uygulamamız çalışmaya başladığında ilgili sınıflar burada belirtilen şekilde oluşturulacaktır:
1
2
3
4
5
6
7
8

// Kayıt işlemimizi gerçekleştiriyoruz, AddMvc() den önce eklediğinizden emin olunuz.
services.AddLocalization(options =>
{
// Resource (kaynak) dosyalarımızı ana dizin altında “Resources” kla​sorü içerisinde tutacağımızı belirtiyoruz.
options.ResourcesPath = “Resources”;
});

services.AddMvc();​​
Kayıt işlemimizi tamamlandıktan sonra yine “Startup.cs” altında bulunan “Configure” metodu içerisinde dil desteğimizin ne şekilde çalışacağını ve hangi dillere destek vereceğimizi tanımlıyoruz. Bu metod çalışma zamanında (runtime) çalışır ve gelen HTTP istekleriyle ilgili yapılandırmalara izin verir.​​​

 

Arşivler