Derin Öğrenme, Gerçek Zamanlı AI ile Hızlandırılacak

microsoft-project-brainwave
Yazılım

Derin Öğrenme, Gerçek Zamanlı AI ile Hızlandırılacak

Microsoft, HOT CHIPS sempozyumunda, derin öğrenmeyi hızlandırma platformu Project Brainwave’i duyurdu. Proje dahilinde gerçek zamanlı bir yapay zekâ sistemi geliştirilecek. Bu da istekleri aldığı hızda işleyebilmek için ultra-düşük gecikme gerektiren bir sistem. Microsoft mühendisi Doug Burger’a göre proje, bulut tabanlı yapay zekâ hizmetlerinin hız ve esnekliğini büyük oranda ileri taşıyor.
Microsoft’un iddiasına göre bu yeni sistem “gerçek zamanlı yapay zekâ için tasarlanmış, karmaşık ve çok bellek gerektiren modelleri kaldırabiliyor”. Bir gösteri olarak şirket, HOT CHIPS sempozyumunda büyük bir Gated Recurrent Unit (GRU) modeli çalıştırmak için Intel’in yeni 14 nm Stratix 10 FPGA’sini ve Microsoft’un özel 8 bit kayan nokta biçimini (“ms-fp8”) kullandı. Sonuç, büyük GRU modelini çalıştırırken Stratix 10 tarafından sağlanan etkileyici bir 39.5 Teraflop sağlandı; her istek bir milisaniyenin altında gerçekleşti.
Son olarak Microsoft, Project Brainwave’i Azure müşterilerine sunmak istiyor, ayrıca Bing gibi diğer hizmetlerini de bu teknolojiyle güçlendirmeyi planlıyor. Şirket şimdilik bir açılış tarihi vermedi.
Kaynak: Hürriyet​​​

 

Arşivler