DevOps Verimliliği Yükseltiyor

devops logo dişliler ve çizgisel beyin
Yazılım

DevOps Verimliliği Yükseltiyor

Beşincisi yayınlanan yıllık DevOps Durum Raporu, DevOps yaklaşımını benimseyen ve benimsemeyen organizasyonlardaki dağıtım, güvenlik, stabilite ve çalışan sadakatini mercek altına aldı.

4.600’den fazla teknik profesyonelin katıldığı araştırma, son 5 yılda yaklaşık 25.000 kişinin değerlendirmesiyle DevOps hakkındaki en kapsamlı çalışma olarak karşımıza çıkıyor.
Bu yılın raporu yazılım geliştirme döngülerine güvenliğin nasıl entegre edileceği, deneylemenin değeri, DevOps’un yatırım getirisi, çalışan katılımının organizasyonel başarıya etkisi gibi konuları içeriyor.
Raporda yer alan detaylardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanıyor:
– Yüksek performanslı IT organizasyonları, düşük performanslılara oranla 200 kat sık dağıtım yapıyor. Teslim süreleri ise 2.555 kat daha kısa…
– Kurtarma süreleri 24 kat daha hızlıyken, değişim hata oranı 3 kat daha düşük gerçekleşiyor.
– Yüksek performanslı IT ekipleri, güvenlik sorunlarının çözümüne %50 daha az zaman harcıyor.
– Ayrıca planlanmamış ve tekrarlanan işlere %22 daha az süre ayırıyor.
– Bu ekiplerde yer alan çalışanların, organizasyonlarını “Çalışmak için harika bir yer” olarak tanımlama olasılıkları 2,2 kat daha yüksek…
– Ürün geliştirmede yalın bir yaklaşıma sahip olmak (örneğin işi küçük yığınlara bölmek ve müşteri geri bildirimlerini uygulamak) hem performansı artırıyor hem de dağıtım zorluğunu azaltıyor.
2016 DevOps Durum Raporu’nu indirmek içintıklayın​.

 

Arşivler