Engeller için Robot Otobüs Projesine Ödül

robobus
Yazılım

Engeller için Robot Otobüs Projesine Ödül

Ana sponsoru olduğumuz Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatları’nda, engelliler için tasarlanan robot otobüs ROBOBUS, 218 proje arasında Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. İlk ve ortaöğretim öğrencileri tarafından tasarlanan ROBOBUS, derslerde kullanılan atık malzemelerden yapıldı.
Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatları’nın 2.’si, 25-26 Şubat tarihlerinde Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Yarışmada Türkiye’nin her kesiminden ve yurtdışından 2000’nin üzerinde katılımcı ile 58 farklı okulda tasarlanan 218 robot yer aldı. Sabah Gazetesi’nden Dilek Yaman’ın haberine göre; Ataşehir Amerikan Kültür Koleji öğrencileri, olimpiyatlara “ROBOBUS Hayalimdeki Engelsiz Şehir!” adını verdikleri projeyle katıldı.
Atık Malzemelerden Robot Yaptılar
İlk ve orta öğrenim öğrencilerinden oluşan proje grubu, “ROBOBUS Hayalimdeki Engelsiz Şehir!” projesiyle engellilerin ve çocuklu vatandaşlarımızın toplu taşıma da yaşadıkları sıkıntıları araştırıp, bu bilgilerden yola çıkarak Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kapsamında ROBOBUS (Robot Otobüs) tasarladılar. ROBOBUS, Görsel Sanatlar dersinde atık malzemelerden hazırlandı.
Jüri Özel Ödülü ROBOBUS’ın
Marmara Üniversitesi öğretim üyesi ve sponsorlardan oluşan 8 kişilik heyet önünde, proje sahibi 2. sınıf öğrencisi Serhatcan Bilgili, parkuru ve ROBOBUS’u heyete tanıttı. Öğrenciler, iki gün süren olimpiyatlar sonunda ROBOBUS projesiyle “Jüri Özel Ödülü” almaya hak kazandı. Robot, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknoloji yarışmasına davet edildi. ROBOBUS tasarımcıları ise ilk ve ortaöğretim öğrencilerinden oluştu: Serhatcan Bilgili (2. sınıf öğrencisi), Derin Çalış (3. sınıf öğrencisi), Ege Sürmeli (4. sınıf öğrencisi), Enes Ashirov (5. sınıf öğrencisi).
En İyilerin Ödülü
Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı global mimarlık ödülleri programı olan Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatları’nda, robot, telefon ve teknoloji projelerinin yüksek standartlı tasarım mükemmelliği, planlaması, sürdürülebilirlik özellikleri değerlendiriliyor. Heyet tarafından başarılı bulunan projeler alandaki en iyi uygulamaları ödüllendiriliyor.

Kaynak: Sabah​

 

Arşivler