Google, Borsa İstanbul’daki Şirketleri Üçe Katladı

google-g4
Yazılım

Google, Borsa İstanbul’daki Şirketleri Üçe Katladı

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında, Google’ı içinde barındıran çatı şirket Alphabet, birinciliği Apple’ın elinden aldı.
Alphabet’in hisseleri, son çeyrek kârının beklentilerin üzerinde olduğunu açıklamasının ardından, borsa kapanışından sonra yapılan işlemlerde yüzde 9 değer kazandı. Bugün borsaların açılmasıyla Alphabet’in piyasa değerinin 568 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.
Apple’ın piyasa değeri ise 535 milyar dolar. Alphabet’in 2015’in son çeyreğindeki net geliri 4,9 milyar dolar (14,35 milyar TL) oldu.
TÜM BİST’TEN 3 KAT DAHA DEĞERLİ

Borsa İstanbul’da bugün itibariyle 576 şirket işlem görüyor. Dün kapanış itibariyle şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 561 milyar lira olarak hesaplandı.
Daha doğru bir kaşılaştırma yapmak için bu şirketlerin değerini dolara çevirdiğimizde, BİST’teki 576 şirketin toplam değeri 190 milyar dolar (kur 2,95) oluyor.
Yani kabaca ifade edersek; bir Alphabet, Türkiye borsasında işlem gören tüm şirketlerden 3 kat daha değerli.
TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİSİ GARANTİ BANKASI
Dün akşam kapanış fiyatları itibariyle, Türkiye’nin en değerli şirketi 31 milyar 80 milyon lira ile Garanti Bankası olurken, bu şirketi 30 milyar 253 milyon 263 bin 140 lira ile Koç Holding, 28 milyar 760 milyon lira ile Akbank takip etti.
DÜNYANIN EN DEĞERLİ ŞİRKETİ NE İŞ YAPAR?
Geçen Ağustos’ta Google’ın yeniden yapılanması sürecinde oluşturulan Alphabet, Google arama motorundan video paylaşım sitesi YouTube’a ve Android iletişim sistemine kadar şirketin tüm birimlerini bünyesinde barındırıyor.
Google’ın daha deneysel projeleri arasında bulunan ‘akıllı ev’ ve insansız hava aracı kolları da yine Alphabet şemsiyesi altında. Google’ın kurucusu Larry Page, tüm operasyonların yönetimini basitleştirmek için bu yapılanmaya gittiklerini açıklamıştı.
YILLARDIR APPLE BİRİNCİYDİ
ABD’de en değerli şirket unvanı yıllardır teknoloji şirketleri arasında el değiştiriyor.
Apple, 2010 yılında Microsoft’u geçerek dünyanın en değerli şirketi olmuştu.
Microsoft ise bu unvanı IBM’den almıştı.
​Kaynak:www.patronlardunyasi.com​

 

Arşivler