Google, Kullanıcıları Duplex için Uyaracak

duplex
Yazılım

Google, Kullanıcıları Duplex için Uyaracak

Google, geliştirdiği yapay zekâlı sohbet programı Duplex’in iletişime geçeceği kullanıcıların, karşılarındakinin insan değil, yapay zekâ programı olduğu konusunda uyarılacağını açıkladı.
Duplex’in konuşma yetenekleri bu hafta Google I/O geliştirici konferansında sergilenmiş, görüşmede bir kullanıcının berberden randevu alması sağlanmıştı. Duplex konuşma sırasında insanları yaptığı gibi duraksıyor, gündelik konuşma dili kullanıyor ve dolaylama yapabiliyor. Google’ın DeepMind WaveNet adlı yazılımı tarafından kontrol edilen ve eğitilen Duplex, insanların dil kullanımını verimli bir şekilde taklit edebiliyor.
Duplex’in performansını izleyen bazı teknoloji uzmanları bunun “korkunç” sonuçları olabileceğini söylemişti. Duplex’in performansını izleyen University of North Carolina’dan Doç. Zeynep Tüfekçi, insan konuşmasının yapay zekâ tarafından bu kadar gerçekçi bir şekilde taklit edilmesini “korkunç ve yanlış” diye niteledi. Tüfekçi, bunun insanları kandırmak olacağını söyledi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Google, şeffaflığın kendileri için önemli olduğunu, iletişime geçtikleri kişilerin bir yapay zekâ ile konuştukları konusunda mutlaka uyarılacağını duyurdu. Şirket, bu uygulama ile insanların doğal bir diyalog aracılığıyla, randevu alma gibi günlük işlerini halletmesini hedeflediklerini belirtti.
Kaynak: BBC Türkçe

 

Arşivler