Haberlere Başlık Atabilen Robot Üretildi

haber-basligi-robot
Yazılım

Haberlere Başlık Atabilen Robot Üretildi

Yapay zekâ şirketi Primer, insanların yazabileceği kapasitede haber başlığı üretebilen bir araç geliştirdiğini duyurdu.
The Next Web teknoloji sitesinin haberine göre, Axios adı verilen robot, bir milyondan fazla haberi ve haber başlığını okuyabiliyor. Daha sonra bir önceki deneme verilerine göre bunların içerisinden en uygun kelime serilerini bir araya getiriyor. İnsanlar da yapay zekânın ürettiği başlıklarla, insanlar tarafından yazılan orjinal başlıkları karşılaştırabiliyor.
Primer şirketinin direktörü John Bohannon bu yöntemin bir “başlık Turing testi” olduğunu söylüyor. İngiliz matematikçi Alan Turing’in yaptığı testte, bir bilgisayarın zeki olarak nitelendirilebilmesi için kendisini, karşısındakine insan olduğunu kanıtlamaya çalışıyor olması isteniyordu.
Yapılan bu haber başlığı testinde de yapay zekâya, hangi başlıkların insanlar tarafından hangi başlıkların bilgisayarlar tarafından üretildiği soruldu. Sonuca göre yapay zekâ, insanları %50 oranında geçmeyi başardı.
Diğer yandan yapay zekâların insan merkezli doğal dilleri anlama ve bunlar gibi bir dil üretmesi şimdilik zor görünse de, robot yazarların bu açığı kapatmalarının imkânsız olmadığı belirtiliyor.
Kaynak:Sputnik Türkiye​

 

Arşivler