HCM, İK ve Makine Öğrenmesi

hcm-ik-makine-ogrenmesi
PRO

HCM, İK ve Makine Öğrenmesi

Human Capital Management – HCM (İnsan Sermayesi Yönetimi), İnsan Kaynakları departmanlarının işlerini daha etkin yapabilmeleri için en önemli araçlardandır. Yapılan araştırmalar HCM pazarının inovatif teknolojinin getireceği büyüme ile birlikte 2019’da 18 milyar Dolar’a ulaşacağını belirtmektedir. Makine Öğrenmesi, kendisine sağlanan verilerden beslenerek veri içindeki modellerin bulunmasına ve geleceğe yönelik tahminler gerçekleştirilmesine olanak tanır. HCM ile makine öğrenmesinin beraber kullanılması sonucunda birçok temel alanda farklı iyileştirmeler sağlanabilir.
Gizli Yetenekleri Ortaya Çıkarın
Yetenek yönetim stratejiniz çalışanlarınızın kariyerlerinde ilerlemeleri için gerekli olan süreç ve araçları ortaya koyar, zorluk çeken çalışanlarınızın kök problemleri teşhis etmesine yardımcı olur, kurum genelindeki liderlik yeteneklerini ortaya çıkarır ve çalışanların üretkenlikleri arttırmak için fırsatları tanımlamanızı sağlar. HCM çözümlerinde kullanılan makine öğrenmesi, kurumunuzdaki anahtar performans göstergelerini analiz etmenizi sağlar. Monster’ın yaptığı bir araştırmaya göre HR uzmanlarının %39’u için “önemli konulardaki liderleri ortaya çıkarıp geliştirmek” tüm görevleri arasında ilk üç sırada yer almaktadır. Makine öğrenmesi ile ihtiyaçlarınızla yetenekler eşleştiğinde ilgili çalışana proaktif olarak ulaşıp yeteneğinden faydalanabilirsiniz.
Yeteneği Fırsata Dönüştürün
Kurumların birçoğu açık pozisyonları kapatmak için var olan çalışanlardan faydalanmayı tercih eder. Kurum içindeki çalışanları terfi ettirmenin kuruma birçok açıdan faydası vardır. Örnek olarak, çalışan yeni pozisyona daha hızlı adapte olur ve terfi olasılığı kurum genelindeki motivasyonu arttırır. LinkedIn’in gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre kurumların %43’ünün iyi yapılandırılmış bir işe alım stratejisi bulunmamakta, bu da uzun vadede yetenek tutundurma ve geliştirme stratejilerini etkilemekte. Bununla birlikte yetenekler ile var olan pozisyonları eşleştirmek ciddi derecede efor isteyen süreçlerdir.
Makine öğrenmesi tabanlı tahminsel analitik araçları var olan verilerinizde farklı perspektiflerden detaylı analizler yapar ve var olan pozisyonlar için en doğru çalışanları ortaya çıkarır. Bu özelliği aynı zamanda çalışanlarınızı yeteneklerini en etkin şekilde kullanabilecekleri projelere atamak için de kullanabilirsiniz.
Dış İşe Alım Süreçlerini İyileştirin
Fast Company’e göre Google günlük 3 milyon özgeçmiş işlemektedir. Dış işe alım projelerinde bu kadar yoğun bir talep işlemiyor olabilirsiniz ancak günümüzde ortalama bir kurumun işlemesi gereken özgeçmiş sayısı da oldukça fazla olabiliyor. Yetenek yönetimi yazılımınız uygun olabilecek adayları tanımlamanıza destek olabilir, ancak bunu yaparken genelde anahtar kelimelerden faydalanırlar. Bu sürece makine öğrenmesini dahil etmek ile HCM çözümünüzün potansiyel işe alım süreçlerinde doğru adayı teşhis etmenizde çok daha derinlemesine analiz yapabilmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreçlerde makine öğrenmesini kullanmanızın bir başka yolu da var olan çalışanları analiz edip bu çalışanlara benzer kişileri otomatik olarak önerebilen sistemler geliştirmektir.
Yetenek Açıklarını Doldurun
Yetenek açıkları tüm dünyada İK için çok önemli zorluklardan biridir. Career Builder’ın gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre kurumların %54’ü yeterli yeteneğe sahip olan kişileri bulamadıkları için kapatamadıkları pozisyonlara sahiptirler. Yetenek açıklarını çalışanlarınız ile doldurmaya karar verdiğinizde makine öğrenmesi size açık pozisyonlarınızı doldurmak için hangi çalışanın hangi eğitim ve sertifikaları alması gerektiğini söyleyebilir, kurum genelinde pozisyon – çalışan – eğitim matrisini kolayca oluşturmanızı sağlayabilir.
Yönetimsel İşler
Kurum çalışanları sıkıcı ve tekrar eden yönetimsel işler için çok zaman harcar. çalışanlar ile kurum arasındaki ilişkiyi yönetmek için efor harcamanıza rağmen rutin işlere çok fazla zaman ayırmak zorunda kaldığınız için yeteneğinizi ortaya çıkarmak için yeterli zaman bulamayabilirsiniz. Makine öğrenmesi ve diğer araçları beraber kullanarak rutin ve tekrar eden işleri otomatikleştirebilirsiniz. Bordro, zaman çizelgeleri gibi işlerin birçoğunu makine öğrenme destekli yazılımlara yaptırabilir, sizin birebir dahil olmanız gereken yerlerde akıllı sistemlerle sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

 

Arşivler