Mahkumlara Kod Rehabilitasyonu

hükümlüler kodlama dersinde
Yazılım

Mahkumlara Kod Rehabilitasyonu

The Last Mile’dan Chris Redlitz, mahkumları kod yazmayı öğreterek rehabilite eden “Code.7370 San Quentin” programının arkasındaki düşünceyi anlatıyor:
“6 yıl önce San Quentin Eyalet Hapishanesi’ne ilk kez adım attım. Daha önce hiç hapishanede bulunmamıştım, özellikle ne San Quentin gibi bir yerde…
Oraya vardığımda, ana avluya çıkan bir seri kapıdan geçirildim. Sol tarafımda California’nın en kötü şöhretli idam mahkumlarından bazılarının kaldığı ceza merkezi vardı. Sağ yanımda ise iyi düzenlenmiş bir bahçenin çevrelediği Katolik şapeli bulunuyordu. Yani San Quentin’de dedikleri gibi cennet ile cehennem arasındaki kapıda duruyordum.
Güneş batarken nöbetçi kulübelerini geçip yüzlerce mavi giysili adamın spor yaptığı, satranç oynadığı veya sadece volta attığı aşağıdaki bir avluya getirildim. Dürüst olmak gerekirse o noktada buraya gelme kararımı sorguluyordum.
Sonra bir grup adama işletme ve girişimcilik konularında konuşma yapacağım küçük bir sınıfa götürüldüm. Konuşmaya başladığımda adamların her kelimeye odaklandıklarını fark ettim. Dikkat dağıtacak hiçbir şey yoktu. Hapishanede cep telefonları bulunmaz.
Bu, karşılaşmayı beklediğim sosyal uyumsuzlar profili değildi.
Gece hapishaneden ayrılırken heyecanlıydım. Henüz başlangıç aşamasındaki bir girişim fonunda görev yaptığım yıllarda, Silikon Vadisi’nde hevesli girişimcilerle çalıştım. Aynı şeyi bir cezaevinde de yapabilir miydim?
Bunu eşim Beverly’e anlatıp bir plan geliştirmek için heyecanlanıyordum. İlk tepkisi, ‘Zamanımı kodeste geçirmeyeceğim’ oldu. Ben de ondan herhangi bir yargılamada bulunmadan önce açık görüşlü bir şekilde düşünmesini söyledim. Ayrıca bana Amerika’daki hapis cezaları ile ilgili bir araştırmada yardım etmesini ve San Quentin’i ziyaret edip o gün tanıştığım adamlarla tanışmasını istedim.
Bugünkü hapishane sisteminin sorunları hakkında öğrendiklerimiz şok ediciydi:1- 1972’den 2010’a kadar ABD’deki mahkumların sayısı%700 arttı.
2- Tüm dünyadaki mahkumların%25’i ABD’de bulunuyor.
3- California’da hapishanelereyükseköğrenimden fazla para harcanıyor.
4- California’da bir mahkumu bir yıl boyunca hapsetmenin bedeli yaklaşık47.000$.
5- 2005 yılında eyalet hapishanelerinden çıkan mahkumların%67’den fazlası 3 yıl içerisinde yeniden tutuklandı.

Bunun vergi mükellefleri adına kötü bir yatırım olduğunu anlamak için profesyonel bir yatırımcı olmanıza gerek yok.
Eğer tekrar suç işleme oranını %5 düşürebilirsek, önümüzdeki 10 yıl içinde milyarlarca dolar tasarruf edebiliriz. Ama rehabilitasyon olmadan bu sorun sürecektir.

2010’da California Department of Corrections and Rehabilitation ve California Prison Industry Authority (CalPIA) ile ortaklaşa “The Last Mile” adında 6 aylık bir işletme ve girişimcilik programı başlattık. Bazıları şiddet de içeren birçok suç işlemiş mahkumlarla çalıştık. (İdam mahkumları ve çocuklara karşı suç işleyenlerle çalışmıyoruz.)
Katılımcılardan kişisel tutkularından biri etrafında bir işletme yaratmalarını istedik ve onlara iş planının nasıl yapılacağını öğrettik. İlk mezunların sınıflarından birinde James Houston, eski mahallesinde yaşayan risk altındaki gençleri olumlu şekilde etkileyecek, kar amacı gütmeyen bir iş planı geliştirdi. James, 10-14 yaş aralığındaki çocuklara temel kodlama eğitimi verilen ve uygulama geliştirme öğretilen “Teen Tech Hub” adından bir okul sonrası programı oluşturdu. 18 yıl hapis yattıktan sonra Richmond’a dönüp hayalinin peşinden gitti. Orada şehir yönetimi tarafından işe alındı ve 2016 sonbaharında Teen Tech Club’ı başlatmayı planlıyor.
2014’te ABD’deki cezaevlerinin ilk bilgisayar programla eğitimi olan Code.7370 San Quentin’i başlattık. Sonuçlar sıra dışıydı. Bazı mezunlarımız bu yıl tahliye olacaklar ve biz yazılım mühendisleri olarak işe alınacaklarından eminiz. Bu adamlar sıkı çalışma ve kararlılıkla ciddi engelleri aştılar ve gelecekleri için olumlu bir yol açtılar.
Code.7370 eğitim programı bu yıl California’da bulunan ve ikisi kadın cezaevi olan 5 hapishanede daha uygulanacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ulusal ir program oluşturmayı hedefliyoruz.
Beverly ve ben müebbetlik olduk. The Last Mile bizim için ömür boyu sürecek bir bağlılık ve bunca inanılmaz insanın zamanlarını bu programı bu kadar güçlü bir deneyim haline getirmeye ayırmaları bizim için büyük bir destek oldu. Hiçbiri hapishaneye dönmeyen mezunlarımızla gurur duyuyoruz. Onlar, diğerlerinin izleyeceği yolu açtılar.”

Kaynak: http://ideas.ted.com/why-im-teaching-prisoners-to-code/

 

Arşivler