Microsoft Bulut Platformu

windows azure logo
PRO

Microsoft Bulut Platformu

​Windows Azure, Microsoft veri merkezlerinde barındırılacak ve çalıştırılacak uygulamalara imkan tanıyan buluttaki bir uygulama platformudur. Windows Azure, bulut bilişimde uygulama merkezli bir yaklaşıma sahiptir. Buna göre, uygulamanızın yaşam döngüsünün tamamını yönetir; ilk tasarım geliştirme ve test safhalarından, bir tuşa dokunarak buluta yükleme ve internette çalışırken uygulamanın ölçeklendirilmesi ve izlenmesine kadar bütün safhaları kapsar.

Son olarak, uygulamanızı anlayıp analiz etmenize yardımcı olur. Bu şekilde daha iyi bir versiyon oluşturabilir ve zaman kaybı olmadan buluta yükleyebilirsiniz.

Windows Azure üç ana bileşenden oluşmaktadır:

– Birinci bileşen, Fabric; veri merkezinde bulunan, soyut bilişim kaynaklarının tamamıdır. İçinde, sanal makine üzerinde Windows / Linux çalıştıran birçok bilgisayar bulunur.
– İkinci bileşen, depolama hizmetidir. Depolama hizmeti uygulamanızın tüm verilerini güvenilir ve ölçeklendirilebilir bir şekilde yönetmesine yardımcı olur.
– Üçüncü bileşen ise geliştirici deneyimidir. Fabric, depolama ve buluttaki tüm API’leri paketler, bir miktar Visual Studio’ya taşınılabilirlik ekler ve bunların hepsini ücretsiz olarak indirip masaüstünde çalıştırabilecek bir SDK olarak bizlere sunar. Bu sayede, buluta yüklemeden önce uygulamamızı yerelde geliştirebilir ve test edebilirsiniz.

Windows Azure üzerinde gerçekleştirebileceğiniz bazı senaryolar:

– Yerel ortamınızda bulunan File Server yedeklerini Windows Azure Storage üzerine almak
– Yerel ortamınızda tuttuğunuz SQL Server veritabanı yedeklerini Windows Azure Storage üzerine almak
– Windows Azure üzerinde Always ON Availability Group
– Windows Azure ve Office 365 hesaplarınızı Active Directory Federation Service kullanarak entegrasyonunu gerçekleştirmek
– System Center 2012 R2 Configuration Manager sunucunuzun DP’lerinden birini Windows Azure – Cloud Distribution Point olarak ayarlamak
– Windows Azure üzerinde SharePoint Server 2013 Farm oluşturmak
– Windows Azure üzerinde Mobile Application geliştirmek
– Windows Azure ortamınızı Disaster Recovery ortamı haline getirmek.

 

Arşivler