Microsoft İnsan Beyninin Kopyasına 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor

openai
Yazılım

Microsoft İnsan Beyninin Kopyasına 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor

İngiliz Financial Times’ın haberine göre; Microsoft, Silikon Vadisi’nin yapay zekâ (AI) alanında en iddialı araştırma grubu olan OpenAI’ye 1 milyar Dolar yatırım yapma kararı aldı.
Microsoft, bu yatırımla insan beynine benzer şekilde çalışacak yapay zekâ teknolojisi geliştirmeyi ve bu teknolojiyi şirketin dünyaya yayılan bulut bilişim sistemi Azure’de çalıştırmayı hedefliyor.
Space X’in kurucusu Elon Musk’ın da bulunduğu teknoloji geliştiriciler tarafından kurulan OpenAI’nin, Microsoft’un 1 milyar Dolarlık yatırımıyla yeni bir döneme girmesi bekleniyor.
İnsanların Bilişsel Yeteneklerini Aşabilecek Bir Yapay Zekâ Sistemi Hedefleniyor
OpenAI, yapay zekâ teknolojisindeki yarışı kazanmak için, eşleme yapabilen ve insanların bilişsel yeteneklerine üstün gelebilecek tam yapay zekâ sistemi geliştirmeyi amaçlıyor.
Haberde görüşlerine yer verilen OpenAI Başkanı Greg Brockman, insan beyninin büyüklüğüne yakın bir sinir ağının bir yapay zekâ olarak eğitilebilmesini test ettiklerini belirterek, bunun gerçekleşmesi durumunda insanlık için önemli bir gelişme olacağını ifade etti.
Microsoft’un büyük ölçekteki yatırımına rağmen OpenAI’nin araştırma gündemini kendisinin belirleyeceği belirtilen haberde tüm kararların şirket bünyesinde alınacağı belirtildi. Haberde Microsoft’un şirkete sadece bir direktör atama hakkının olduğu da anımsatıldı.
Silikon Vadisi’nin diğer bir devi olan Google da 2014 yılında Londra merkezli ve insan seviyesinde yapay zekâ sistemleri geliştiren DeepMind’ı satın almıştı.
Uzmanlar, teknoloji devlerinin yapay zekâ alanında büyük yatırımlar yapmasının, şirketlerin büyük veri üzerinde çalışabilen ve derin öğrenme sistemlerini kullanarak şirketlere etkili sonuçlar sağlayabilen bilgi işlem taleplerini yansıttığını savunuyor.
Kaynak:Hürriyet​​

 

Arşivler