Microsoft Private Cloud

bulut ve beyaz yakalılar tasarım
PRO

Microsoft Private Cloud

​Geleneksel bilgi teknolojileri yönetiminin yerini son yıllarda bulut teknolojilerinin aldığını görmekteyiz. Bulut bilişimi; sisteminizde ihtiyaç duyduğunuz yazılım (software), donanım (hardware), veri saklama (storage) ve barınma gibi temel ihtiyaçların size uzak bir veri merkezinden internet bağlantısıyla sunulması olarak açıklayabiliriz.

Bulut bilişim çeşitlerine bakıldığında karşımıza 4 temel yapının çıktığı görülmektedir:

Public Cloud: Internet üzerindeki sunucular ile verilen bulut hizmetidir.

Private Cloud: Şirket bünyesinde oluşturulmuş sunucular ile verilen bulut hizmetidir.

Community Cloud: Burada bulut bilişim alt yapısı belirli kurum ve ortak hareket eden kuruluşlar tarafından paylaşılmaktadır. Topluluk üyeleri uygulama ve verilere erişebilmektedir.

Hybrid Cloud: Bir şirketin verilerin güvenliği vb. nedenlere göre hem Public hem de Private Cloud kullanması ile ortaya çıkan yapıdır.

Özellikle birçok şirkette kendi kurum içi (on premise) veri merkezlerini şirketlerinin bağlı bulundukları sektöre göre oluşan regülasyon sorunları, verinin dışarı çıkması ile ilgili çekinceler, son teknolojilere sahip altyapı imkanları ve bilgi teknolojileri çalışanlarına sahip olma nedenlerinden dolayı yine kendileri yönetmek istemektedirler.

Yukarıda sıralanan istekleri karşılayabilen kuruma özel bulut tipi Private Cloud’dır. Private Cloud ile var olan veri merkezine çok fazla yatırım yapmadan hatta sıfır maliyetler ile yalıtılmış, otomasyonlu, merkezi yönetim yapılabilen ve sadece o kuruma ait bir yapının kurulması mümkündür.

Private Cloud’un Microsoft teknolojileri ile nasıl oluşturulduğu, hangi ürünlerin kullanıldığı konusuna gelirsek karşımıza ilk çıkan ürünler Microsoft System Center ailesi olmaktadır. Bu ürünleri aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz. Microsoft Private Cloud’un alt yapısını oluşturan en önemli ürün ise MS Hyper-V sanallaştırma teknolojisidir.

– System Center Configuration Manager (SCCM)
– System Center Operations Manager (SCOM)
– System Center Virtual Machine Manager (SCVMM)
– System Center Data Protection Manager (SCDPM)
– System Center Orchestrator (SCOrch)
– System Center Service Manager (SCSM)
– System Center App Controller (SCAC)​

 

Arşivler