Microsoft Project vs. Project Server

microsoft-project
PRO

Microsoft Project vs. Project Server

Hayatımızda belirli bir süre zarfında mevcut kaynakları en iyi şekilde kullanarak çözülmesi gereken sorunlar ya da yapmamız gereken işler vardır. Beş kişilik ofis projesi ya da 36 bin kişinin çalıştığı İstanbul Havalimanı projesi olabilir. Bu süreçte Proje Yönetim adımlarının doğru bir biçimde uygulanması, projenin yönetilebilirliği ve projenin başarıya ulaşması için hayati önem arz etmektedir. Kaynakların zamanında belirlenerek doğru yönetilmesi, iş yükü analizlerinin yapılması, görev, risk, taleplerin yönetilmesi ve bunların doğru biçimde raporlanması gerekmektedir. Tüm bu işlerin zamanında ve doğru şekilde yapılması özellikle büyük ve kapsamlı projelerde proje yönetimini zorlaştırmaktadır.
Microsoft Project
Microsoft Project, Microsoft tarafından proje yöneticileri için proje planı oluşturma, kaynak yönetimi, süreç takibi, bütçe planlaması ve iş yükü analizlerinin yapılmasına yardımcı olmak için geliştirilmiş proje yönetim aracıdır.

Microsoft Project, Microsoft Office ailesinin bir üyesi olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir Microsoft Office paketinin içinde yer almamıştır. Microsoft Project’in Standard ve Professional olmak üzere iki farklı sürümü mevcuttur. Diğer Office ailesi ürünlerinde olduğu gibi kullanılabilirliği arttırmak için üçüncü parti eklentilerden faydalanabileceğimiz gibi kendimiz de eklenti geliştirebiliriz. Microsoft Project Masaüstü Uygulamalarının Lisanslama seçeneklerineburadan ulaşabilirsiniz.
Microsoft Project Server Online
Project Server masaüstü Microsoft Project kullanımına göre bize birçok avantaj sağlamaktadır. Görevlerin onay sürecine dâhil edilmesi, görev durum-bilgilendirme- uyarı için eposta ve SMS desteği, güvenli depolama ve yedekleme, gerçek insan kaynaklarının yönetiminde Active Directory ile çalışabilme sağladığı en önemli faydalardır.

Günümüzde takımların mekân sınırlaması olmaksızın ortak ve etkin çalışabilmeleri önem arz etmektedir. Microsoft Office ailesi Office365 ürün paketleri ve Azure servisleri ile bulut tabanlı çalışmaya öncülük etmektedir.

SharePoint Online üzerinde Microsoft Project Online çözümlerinden faydalanabiliriz. Microsoft Project Online kullanımının standart Microsoft Project kullanımına göre birçok avantajı bulunmaktadır. Microsoft’un diğer birçok online çözümü ile entegre çalışabilmesi (TFS, Flow, Power BI), proje için bünyesinde Proje Sitesi-Portal alanı tanımlanabilmesi en önemli avantajlarıdır. Ayrıca SharePoint Online üzerinde çalıştığından diğer kendi çalışmalarımıza (Özel Raporlama araçları ve Uygulamalar) Web API ile veri sağlayabilmektedir. Microsoft Project Server üzerindeki projelerimize Microsoft Project Professional ile erişebilir, çalışma yapabiliriz. Proje planlaması yaparken Ana Proje ve Alt Proje şeklinde projelerimizi ilişkili şekilde yönetebiliriz.

Microsoft Project Online için farklı lisanslama seçenekleri bulunmaktadır. Lisanslama seçeneklerineburadan ulaşabilirsiniz.
Microsoft Project Server On- Premises
Microsoft Project Server, bir şirket içi proje yönetim ürünüdür. Microsoft Project Server 2016 ile birlikte SharePoint üzerinde çalışan bir servis olarak sunulmuştur ve ayrı bir kuruluma ihtiyaç duymamaktadır. Fakat SharePoint lisanslaması dışında ilave lisanslama gerekmektedir. Project Server için Sunucu (Server) ve Kullanıcı(Cal) lisanslarına ihtiyaç vardır. Microsoft Project Online’da olduğu gibi Microsoft’un diğer ürünleri ile entegre çalışabilmekte, Project Online’ın sunduğu avantajları sağlamakta ve SharePoint’in yeteneklerinden faydalanabilmektedir.

 

Arşivler