Microsoft Power BI ile İş Zekâsı

power-bi
PRO

Microsoft Power BI ile İş Zekâsı

Evrende oluşan her olay bir veri üretir. Elde edilen veriler sistematik bir biçimde depolanarak raporlanırsa ve bu raporu yetkisi olan bir yönetici ciddiye alırsa, verileri ortaya çıkaran olayların akışı değiştirilerek sonuca etkisi kontrol edilebilir. Yani hayata yön verilebilir…
İş Zekâsı; hayata yön vermeye ve işinizin daha kaliteli olmasını sağlamaya yardımcı olur. İster köşedeki bir bakkal, ister uluslararası bir holding olun, iş zekâsı ile geçmişten geleceğe bakabilirsiniz. Böylece bakkala giren çocuğun nelerden hoşlandığını bilir ve raflarda yapacağınız ufak değişiklikler ile ona annesinin elini bırakmadan bir çikolata satabilirsiniz. Ya da koca bir holdingin geçtiğimiz çeyrekte belirlenen KPI hedefinin ne kadarını tutturduğunu görebilirsiniz.

Power BI Nedir?
Power ​BI; Microsoft tarafından İş Zekâsı için üretilen, alışılagelmiş raporlama süreçlerini tek başına yapabilen güçlü bir rapor geliştirme aracıdır. Verinin kaynağından çekilmesinden, veri dönüşümleri ve son kullanıcıya pano (Dashboard) hazırlanmasına kadar t​üm süreçlerin tek bir uygulama üzerinden yapılmasına olanak sağlıyor.
Web ve masaüstü versiyonu desteği ile istenilen her yerden rapor oluşturulabilmesi, oluşturulan raporlara Android, iOS, Windows mobil cihazlardan erişilebiliyor olması uygulamanın öne çıkan özelliklerinden.
Power BI İle Neler Yapılabilir?
– Yerel ya da online verilerinizi çekebilir, sosyal medya hesaplarınızın analiz raporlarını oluşturabilirsiniz. (Excel, SQL, SharePoint, Facebook, Instangram, Twitter, Access, Odata, ActiveDirectory…)
– Veriler üzerinde istediğiniz dönüşümleri ve düzenlemeleri yapabilirsiniz.
– Hazır görsel grafiklerle dinamik raporlar oluşturabilirsiniz. Custom Visual geliştirerek ihtiyacınıza yönelik grafikler oluşturabilirsiniz.
– Oluşturduğunuz raporları web ortamında yayınlayarak istediğiniz ​​izleyici kitlesi ile paylaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.
– Raporlarınızı mobil uyumlu hale getirerek istediğiniz her yerden mobil cihazınızda raporlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Buradan cihazınıza uygun uygulamayı edinebilirsiniz.

Fiyatlandırma
Microsoft’un bilindik kullanıcı politikasında olduğu gibi Power BI Desktop uygulaması da ücretsiz olarak sunuluyor. Ama raporunuzu yayınlamak ve diğer servislerden yararlanmak için satın alma yapmalısınız. Bir Power BI Pro hesabı alarak web de çalışabilir ya da Power BI Premium paketi içerisindeki Power BI Report Server ile verilerinizi dışarı çıkarmadan raporlar oluşturarak, kendi yerel ağınızda güvenle yayınlayabilirsiniz.

Power BI Rapor Sunucusu
Power BI uygulamasını On-Premise kullanmak için Report Server  seçeneği mevcut. Bu sayede raporlarınızı webe çıkarmadan kendi sunucularınızda yayınlayabilirsiniz.Buradan​ indirerek sunucunuzda kurulum yapabilirsiniz. Ürün 90 günlük deneme süresi ile kuruluyor. Bunu lisanslamanın iki yolu var; Power BI Premium üyeliği veya SQL Server Enterprise Software Assurance (SQL Server Yazılım Güvencesi) üyeliği. Bu üyeliklerden biri var ise,buradaki​ yönergeler izlenerek ürün anahtarı elde edilebilir ve lisanslama yapılabilir.
Power BI Rapor Sunucu ile Active Directory kullanıcılarınıza rapor ve klasör bazlı yetkilendirme yapabilirsiniz.
Power BI rapor sunucusunun tek dezavantajı; desktop uygulaması kadar hızlı güncellenmiyor olması. Neredeyse haftalık güncellenen diğer Power BI uygulamalarındaki yeniliklerin, rapor sunucuna aktarılması 1-2 ayı bulabiliyor. Ama nihayetinde hemen hemen tüm özellikler yansıtılıyor.
Özel Görseller (Custom Visuals) Geliştirme
Power BI uygulamasını, diğer raporlama araçlarından ayıran önemli bir diğer özellik de kendi görsellerinizi oluşturabiliyor olmanız.
Power BI ekibi tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden standart görsellerin dışında, verilerinize özel kendi görsellerinizi oluşturabilirsiniz. Özel görseller Node.js altyapısı ve JavaScript kütüphanesi olan TypeScript dili ile geliştiriliyor. Görsel stili (css); iç içe geçme, değişkenler, koşullar ve döngüler gibi bazı gelişmiş özellikleri destekleyen LESS ön derleyicisini kullanıyor. Özel görsel geliştirmek için yapılacaklaraburadan​ ulaşabilirsiniz. Aşağıda özel görsellere örnek olarak, bir uçak motorunun donanımına ait analiz raporunu görüyorsunuz. Örneğeburadan​ erişebilirsiniz.

Microsoft’un iş zekâ​sı konusunda yıllardır süre gelen bir bilgi birikimi var ve bunu Power BI ürününe entegre etmiş görünüyor.Destek sayfasını ziyaret ettiğinizde, Power BI ekibinin de geri bildirimlere ne denli heyecanla cevap verdiğini görebilirsiniz.
Faydalı Linkler
https://powerbi.microsoft.com
https://community.powerbi.com/
https://docs.microsoft.com/en-gb/power-bi/power-bi-overview​

 

Arşivler