Nitelikli Yazılımcılara Talep Yüksek

nitelikli-yazilimci
Yazılım

Nitelikli Yazılımcılara Talep Yüksek

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ve TÜBİFED Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği “Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler” araştırmasına göre, 85 bin kişinin çalıştığı bilgi teknolojileri sektöründe en çok aranan meslek kolunu yazılım mühendisleri oluşturuyor. 2017 yılına dair yapılan araştırmaya göre, sektör piyasasındaki en yüksek maaşlar da yine geleceğin en popüler mesleği yazılım mühendislerine ödeniyor. Tüm bunlara rağmen mezun olarak çok sayıda bulunan yazılım geliştiricilerin nitelik ve yetkinlik olarak çok azı bilişim şirketlerinin aradıkları özellikleri barındırdığı tespiti paylaşıldı.
MEZUN OLMAK İŞ BULMAYA YETMEZ
Yeni Şafak’ın haberine göre söz konusu araştırmayı değerlendiren TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Vural, bilişim sektöründe salt lisans eğitimiyle mezun olarak meslek sahibi olmanın zor olduğuna dikkat çekti. Vural, yeni mezun meslektaş adaylarının kendilerini geliştirecek sertifikaları edinmelerinin yanı sıra en az bir yıl staj veya işe uyum aşamasını tamamlamış olmasının işe girişlerinde kritik önemde olduğunu dile getirdi.
YILLIK İSTİHDAM ARTIŞI YÜZDE 3 İLA 4
Söz konusu araştırmanın hazırlayıcısı Elektronik Mühendisi Niyazi Saral ise, araştırmanın 2 bini aşkın profesyonel ve 200’den fazla şirket çalışanıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Saral, verilere göre işverenlerin, %77 ile en çok meslek ve teknik beceri aradığını ardından beklenilen en fazla niteliğin de %55’le İngilizce becerisi olduğunu anlattı. Bilgi ve iletişimde her yıl yüzde 3 ila 4’lük istihdamın arttığını da aktaran Saral, buna rağmen yetişmiş lisans mezunu ve kalifiye ara eleman talebinin şirketlerin aradığı profille çok az örtüştüğünü aktardı.
YENİ TEKNOLOJİ VE YETENEK BİRLEŞMELİ
TÜBİFED Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Anlaş, sayısal olarak bilişim sektöründe çalışacak mezun sıkıntısı yaşamadıklarını ancak nitelik açısından özellikle yazılımda yeni mezunların çok fazla eksiği olmasının şirketlerin üretim taleplerine cevap vermesinin önünü tıkadığını söyledi. Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler konulu araştırmadan çıkan sonuç bildirgesinde üniversite ve lise eğitim müfredatında 1 yıla yayılan stajların not değerlerinin artırılması istenirken, kariyer planı yapan gençlere öneriler de sunuldu. Açıklamada, bilişimde çalışmak isteyen gençlerin kendilerini tanıyarak yeteneklerini keşfetmeleri, bilişim teknolojisindeki yenilikleri takip ederek uyum sağlamaları ve bilgi seviyelerini belirleyerek enerjile​rini doğru yönde harcamaları önerildi.

Kaynak: Hürriyet

 

Arşivler

X