Oda Servisi Robotları Sadece Başlangıç

oda-servisi-robotu
Yazılım

Oda Servisi Robotları Sadece Başlangıç

Silikon Vadisi’nin merkezinde yer alan popüler bir otel, uzun süredir birbirlerinden ayrı olan iki teknoloji bir araya geldi. 3D kameralarla donatılmış küçük bir robota bir banyo seti, bir gazete ve temiz bir havlu yüklendi. Robot daha sonra bu eşyaları alıp lobiyi geçti, asansörü çağırdı ve otel odasına teslim etti. Geçen sonbahardaki bu denemenin ardından, Savioke tarafından üretilen robotlardan oluşan bir filo, Kuzey Amerika’daki 6 şehirde buna benzer 50 binden fazla teslimat yaptı.
Bu saha testinin sonuçları, teknoloji yatırımcıları için çok önemli bir soruyu yanıtladı: Genel amaçlı bir bilgisayar çipine; etrafını yüksek çözünürlüklü görebilme ve gördüklerine tepki verebilme kabiliyetlerini kazandırdığınızda ne olur? Görünen o ki yepyeni bir endüstri yaratırsınız.
Çevresini algılayıp tekrarlanan görevler yapabilen dikine entegre, fonksiyon-spesifik robotlar; yeni işler yapmayı öğrenebiliyor, günün her saati hizmet edebiliyor ve kolayca bakımdan geçirilip geliştirilebiliyorlar. Çimleri kendi kesebilen bir çim biçme makinesi düşünün…  Ya da yaşlı bir müşteri için marketteki ürünleri – o ürünlerin rafları değiştirilse bile – bulup, alıp taşıyabilen bir robot yardımcı…
Bu tip cihazlar hizmetten perakendeye, kargo teslimatından durumsal gözleme kadar her alanda daha büyük bir otonomi ve daha düşük maliyetle çalışma potansiyeline sahip yeni makinelerin öncüleri konumundalar. Dolayısıyla tüm pazarlarda teknolojik yatırım fırsatları yaratıyorlar.
Diğer bir deyişle, oda servisi robotları çok daha büyük bir gelişimin başlangıcı… Robotlar; üç boyutlu kameralar, gerçek zamanlı işlemciler ve yapay zekâ ile öğrenmenin birleşimiyle geniş ve derin bir etki yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak: techcrunch.com​

 

Arşivler