Office 2016 ile Gelen Yenilikler – 2

office-logo
PRO

Office 2016 ile Gelen Yenilikler – 2

​Microsoft Office programlarının her yeni versiyonunu dört gözle bekleyenler; Microsoft, bu yılın sonunda Office 2016’yı bizlerle buluşturacak. ​Ama onun öncesinde, Office 2016 Preview versiyonunu sunarak kapılarını bizlere açtı.

Office 2016, kullanıcı dostu arayüzü değişiklikleri ile günümüz iş dünyasına hitaben geliştirdiği araçlarla karşımıza çıktı. Takım çalışmasına uygun,  son derece etkili bir şekilde mobil uyumlu ve bir dünya bilgi yalnızca tek tık uzaklıkta…

Yenilikler
Göze çarpan yeniliklerin başında ilk olarak, Office uygulamaların her birinin ayrı bir renge bürünmesi diyebiliriz. Word için mavi, Excel için yeşil,  PowerPoint için kırmızı ve Outlook ile Visio için açık mavi tonları kullanılmış. Ancak istenildiği takdirde eski versiyondaki gibi beyaz renk de kullanılabilir.

Outlook
Outlook artık gelişmiş bir aramaya sahip. Dosya eklemek, eklediğiniz dosyayı çalışma arkadaşlarınız ile paylaşmak hep sorun olmuştur. Microsoft, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için, öncelikle kullanıcıları bulut merkezli depolamaya yönlendirmekte.  OneDrive’a ya da SharePoint’e yüklemiş olduğunuz  dosyaların linklerini kolayca paylaşabilme özelliği sunmakta. Ayrıca, dosya ekleme icon’una tıklandığı zaman karşımıza gelen açılır pencerede ise, son kullanılan dosyalar listelenmektedir. Böylece, bir dosya eklemek için gözat penceresinden dosyalarımıza ulaşma zorluğundan da kurtulmuş oluyoruz. OneDrive’dan bir dosya yüklemek istediğiniz zaman bile, bu dosyayı normal bir dosya, gömülü bir dosya ya da linkli bir dosya gibi farklı seçeneklerle ekleme özellikleri sunmakta.

Word’de Gerçek Zamanlı Ortak Düzenleme
Microsoft Google Doc. kullanıcıların yıllardır beğenerek kullandığı gerçek zamanlı ortak düzenleme özelliğini sunmuştu. Microsoft Online buna olanak sağladı.  Ancak bu özelliği Microsoft, Office 2016 uygulamalarına taşıdı. Başlangıcı da Word ile yaptı. Diğer uygulamalar için ise -Excel, PowerPoint vs- henüz bir bilgi yok.

Sorgu Penceresi ile Aradığını Bulmak Artık Çok Kolay
Office 2016’da fark edilen ikinci büyük özellik ise, her uygulamanın araç çubuğu sekmesinin ortasında “Tell me what you want to do”  sorgu kutusunun bulunması. Önceki sürümlerin hepsinde, bir özelliğin, icon’nun yerini bilmediğimizde, sekmeler arasında geçişler yapmak, yeri geldiğinde de tek tek hepsini incelemek gerekiyordu. Ancak “Tell Me” kutusu ile aradığımız özelliği hızlı bir şekilde bulma şansına sahip olduk. Ofis sürümünü kullandığınız dil ile arama yapabilirsiniz. Microsoft size mümkün olan en kısa sürede cevap verecektir.

Outlook ile Çalışma Grupları Oluşturma
İş hayatında, çalışma arkadaşları, takımlar, e-mail, video, IM ya da fiziksel ya da sanal buluşmalar gerçekleştirmekte.  Bu işlemi kolaylaştırmak için, Microsoft 365 Groups, Outlook Desktop Groups, Office 365 Enterprise Mailboxes adlarından birini kullanacak olan özelliği ekledi. Microsoft 365 Groups ile Gruplar oluşturma, oluşturulan grupları yönetme, geçmişi izleme ve Gruplarda OneDrive’da paylaşılan dosyalara hızlıca erişebilme imkanı doğdu.

PowerPoint Eskidi: Sway’e Yol Açın
Bir Sunum Uygulaması olan Sway, PowerPoint’ten çok daha farklı bir deneyim vadediyor. Sürükle bırak yöntemi ile resimler ekleyebilir, Youtube’dan video çekebilir, Facebook, Twitter ya da OneDrive’dan dosyalar yükleyebilirsiniz. Her ne kadar bu özellikler OneNote için geçerli olsa da, Sway daha çok bir sunum programı olarak göze çarpıyor. Ekim’de beri ön kullanımda olmasına rağmen, Office 2016 ile tamamıyla erişebilir bir duruma gelecek.

İş Zekası Uygulaması: Built-in Bussiness Intelligence
Office 2016 ile Microsoft, Power Query programını ayrıca bir indirme gerekmeksizin, Excel’in içinde sunuyor. Çok büyük datalar üzerinde çalışmak, Excel ile artık çok daha kolay. Power Query ile Wikipedia tablolarından Microsoft Azure Marketplace’den verileri Excel’e aktarıp, 3 boyutlu grafiklerini elde edebilirsiniz.​

 

Arşivler

X