OneNote ile Resimden Metni Kolayca Kopyalayın

onenote logo
PRO

OneNote ile Resimden Metni Kolayca Kopyalayın

Yoğun çalışma temposunda ihtiyaç duyduğumuz her an, tüm notlarımızı ve bilgilerimizi etkili bir şekilde bir araya getirmek, kolayca ulaşmak ve bunları çalışma arkadaşlarımızla paylaşmak isteriz. Tüm bu ihtiyaçlarımızın defter kâğıt kullanmadan, tek bir dijital not defteriyle yani Microsoft OneNote ile karşılamak mümkün.

OneNote sadece metin değil, resim, dijital el yazısı, ses ve video kayıtları vb. bilgisayarımızdaki tek bir not defterinde birleştirip düzenleme esnekliği sağlar.

Zaman zaman basılı bir sayfa üzerindeki metinleri bilgisayar ortamına taşımamız ya da bir resmin üzerindeki metinleri kullanmamız gerekebilir. Aklımıza hemen bunları baştan sona yazmamız gerektiği gelebilir. Ancak zamanın çok kıymetli olduğu bu dönemde böyle bir işe kalkışmak oldukça yorucu ve zaman alıcıdır. Aslında bir resimden metni çekmek için ihtiyacımız olan tek şey bir OCR (Optical Character Recognition – Optik Karakter Tanıma) yazılımı. Bu yazılım önce sayfayı satırlara böler ve her kelimeyi diğerinden ayırarak sayfayı analiz eder. Programın kendi bilgi deposu her bir karakter için tanımlanmış çeşitli parametrelerle doludur. Algılanan pikseller bu parametrelerden birisine uygun ise harfin ortaya çıkması mümkün hale gelir.

Bu yazılıma sahip olmadığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Office ile birlikte gelen Microsoft OneNote programınız varsa OCR yazılımına sahipsiniz demektir.

Şimdi adım adım bir resim içindeki metni almayı inceleyelim:

​- İlk olarak bir OneNote dokümanı açalım ve resmimizi bölümlerden birine yapıştıralım.
– Resmi seçerek sağ tıklayalım ve açılan listeden Resimden Metin Kopyala seçeneğini seçelim.
– Sayfada boş bir yere sağ tıklayalım ve Yapıştırma Seçenekleri’nden Yalnızca Metni Koru’yu seçelim.
– Artık resmin içindeki metin istediğimiz her yerde kullanılabilir durumda olacaktır.​

 

Arşivler

X