OneNote ile Tanışma Zamanı

onenote logo
PRO

OneNote ile Tanışma Zamanı

İş yaşamında, eğitim ortamında, hatta günlük yaşamımızda bile koordineli bir düzen sürdürmek istediğimizde notlar tutarız. Okulda ders anlatılırken, toplantı öncesi konular belirlenirken, patronumuzun bizden istediklerini sıralarken hatta bir yere gidecekken adresi bile bir yere yazabiliriz.
Peki, bu notları düzenli bir şekilde tutabilir miyiz? Arkadaşınız derste eksik almış olduğu notu tamamlamak için sizden yardım istediğinde notlarınız arasından istediğini rahatça bulabiliyor musunuz? Toplantıda almış olduğunuz kararları not ettikten sonra, notlara göz atarken hangi notu neye istinaden yazdığınızı hatırlayabiliyor musunuz? Peki ya kaybettiğiniz kağıtlar? Yanlışlıkla atmış olduklarınız? Geriye dönebiliyor musunuz? İşte bu ve bunun gibi sıkıntılı durumlar artık geride kaldı. Zaman, OneNote ile tanışma zamanı.
OneNote; Microsoft Office araçları ile gelen, tamamen ücretsiz, çoklu platform özelliğine sahip, not alabileceğiniz, yazı yazabileceğiniz, resim ekleyebileceğiniz, ses hatta video kaydı yapabileceğiniz; iş, okul, özel hayatınızı rahatça organize edebileceğiniz bir uygulama. Bu makalede OneNote’un ne kadar etkili, çok amaçlı bir not defteri olduğundan ve neden kullanmanız gerektiğinden bahsedilecek.
OneNote Tamamen Ücretsizdir

OneNote; Windows 8 ve 10, iOS veya Android işletim sistemine sahip bütün bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar için sürümü bulunan bir yazılımdır. Microsoft Office Suite’teki kadar fonksiyonel olamasa da hemen hemen her işinizi halledebileceğiniz temel özelliklerine ilgili Store’lardan ücretsiz erişebilirsiniz. OneNote’u kullanabilmek için bir Office programına ya da OneNote uygulamasına sahip bir tablet, akıllı telefon vb. cihazına gerek duymadığınızı da söyleyelim. Eğer bir Microsoft hesabınız ve internetiniz var ise, OneNote Online’ı her hangi bir ücret ödemeden de kullanabilirsiniz.
Notebooklarınızı Senkronize Edin

OneNote’u kullanma sebeplerinin başında gelen senkronizasyon özelliği ile farklı ortamlardaki notlarınızı bir arada tutabilirsiniz. Örneğin İş yerinizde bir masaüstü ya da laptop kullanıyor, evinizde bir tablet, dışarıda da akıllı telefon kullanıyor olabilirsiniz.  Notlarınıza farklı cihazlardan erişme imkanı size hem zamandan kazanç sağlar, hem de olası unutkanlıkların önüne geçmenize olanak tanır.   OneNote’un son sürümleri, OneDrive hesabınız yoluyla otomatik olarak senkronize edilir. Böylece herhangi bir bilgisayardan, tabletten, akıllı telefondan hatta OneNote uygulaması olmayan bir cihazdan bile notlarınıza erişebilirsiniz.
Organizasyon ve Genel Kullanım

OneNote sadece basit notlar alınabilen bir uygulama değildir. Hayatınızda önemli olan her şeyi depolayabilirsiniz. Yapılacaklar listesi oluşturabilir, bir toplantının adresini gömebilir, makaleler ekleyebilir, resimler yükleyebilir, ses hatta video kaydedebilirsiniz.  Bunlarla beraber, OneNote  ile basit hesaplamalar yapabilir, karmaşık denklemler yazdırabilir, tablolar oluşturabilirsiniz.

Arama Özelliği

OneNote’un sahip olduğu arama özelliğiyle sahip olduğunuz yüzlerce notebook arasından binlerce sayfadan aradığınız yerin adını ya da notun belli bir yerini yazarak ilgili yere gidebilirsiniz. OneNote’un arama özelliği şimdiye kadar geliştirilmiş arama algoritmalarının en iyisi denebilir. Çünkü yazmış olduğunuz yazıları, matematiksel hesaplamaları, sembolleri, ses ve video kayıtlarını hatta ve hatta resimler içerisindeki metinleri bile aratabilirsiniz.
Metine Dök, Matematiğe Dök

Artık not almak için kalem – kağıda taşımaya ihtiyaç duymayacaksınız.  OneNote’un kullandığı Optik Karakter Tanıma özelliği o kadar gelişmiştir ki; yazdığınız, çizdiğiniz her şeyi metine, formüle dökebilirsiniz. Bu özelliği ile  tabletten ya da laptoptan klavye kullanarak yazı yazmaya, not tutmaya gerek yok. Siz ne istiyorsanız yazın, o sizin için metine çevirsin.
​Sonuç
Yukarıda bahsedilen bu beş temel özellik ile OneNote’u kısaca tanımış olduk.  Kullanmaya başlayınca yeni özelliklerini keşfedeceğiniz, keşfettikçe vazgeçemeyeceğiniz, hayatınızın her alanında kullanabileceğiniz bu muazzam uygulama ile yaşamınızı kolaylaştırmaya başlayabilirsiniz.

 

Arşivler