Pekin’de 2 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Parkı Açılacak

pekin-ai-park
Yazılım

Pekin’de 2 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Parkı Açılacak

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Pekin’in batısında 2.18 milyar Dolarlık bir yapay zeka geliştirme parkının inşa edilmesinin planlandığını duyurdu. Haber ajansı parkın 400 şirkete ev sahipliği yapmasının ve parkın tahmini yıllık üretiminin 8 milyar Dolar tutarında olmasını öngördüklerini açıkladı. Yapay zekâ parkına büyük veriler (big data), biyometrik kimlik, derin öğrenme (deep learning) ve bulut bilişim (cloud computing) alanında çalışan şirketlerin çekilmesi planlanıyor.
ULUSAL DÜZEYDE YAPAY ZEKÂ LABORATUVARI YER ALACAK
Xinhua, projenin geliştiricisi olan Zhongguancun Development Group’un yabancı üniversiteler ile ortaklık arayışına gireceğini ve parkta ulusal düzeyde bir yapay zekâ laboratuvarının inşa edileceğini de duyurdu.
Çin, 2025 yılına kadar yapay zekâ alanında dünya lideri olmayı planlıyor. Bunun için Pekin’in 2020’ye kadar bu alandaki yerel endüstriyi 20 milyar Dolar, 2025 itibarıyla da 54 milyar Dolar düzeyine büyütmeyi hedeflediği belirtiliyor.
Ülkenin bu alandaki yatırımları, askeri teknolojide yapay zekâ uygulamaları konusunda ABD ve Çin arasındaki rekabeti de artırıyor. Yeni gelişen bu endüstri yabancı yatırımcıları da kendine çekiyor.
Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altına almak amacıyla 2015 yılında kurulan çok uluslu konglomerat Alphabet Inc. geçen ay yerel yetenekleri değerlendirme amacıyla Pekin merkezli bir yapay zeka araştırma ekibi kuracağını açıklamıştı.
Kaynak: Sputnik Türkiye

 

Arşivler