PhoneGap Nedir?

phonegap logo
PRO

PhoneGap Nedir?

Büyüyen Mobil Dünya ve PhoneGap
Dünyadaki mobil projelerdeki inanılmaz artış beraberinde gerek teknik anlamda gerekse pazarlama anlamında bir çok yenilik getirdi. Mobil reklam pazarından, tasarım anlayışına ve bir çok yazılım üretimine dair modeller doğdu. Marketlerdeki hızlı yükselişin yanı sıra bir çok firma kendi lokalinde de uygulama üretmeye başladı. Stok takip programları, şirket içi iletişim vb uygulamalar bunlara örnek. (Temmuz 2015 yılıda 4 milyona yakın uygulama aktif halde marketlerde bulunmakta. Kaynak:http://www.statista.com/statistics/276623/number-of-apps-available-in-leading-app-stores/)
​PhoneGap dünya üzerinde hibrit mobil programlamada önemli bir yere sahip. Gerek online gerekse lokalinizdeki uygulamalarla HTML-CSS-JavaScript olarak yazdığınız projenizi bir çok mobil platforma sorunsuz olarak çıkartıyor. 2009 yılında MIT lisansı kazanan platform 2011 yılında Adobe tarafından satın alındı.
Build PhoneGap ve PhoneGap Desktop App,
PhoneGap uygulamalarımız için online ve lokal olmak üzere iki farklı imkan sumnakta. İlk olarak Build PhoneGap isimli Amazon bulutlarında çalışan bir robotu mevcut. Bu robot sizin HTML-CSS ve JavaScript olarak verdiğiniz .zip dosyasını bulut üzerinden platformlara çıkarıyor ve gerek bilgisayarınıza veya ekran üzerinden qr code yardımıyla indirmenizi sağlamakta. Aynı zamanda build ekranından da uygulamalarınızın bazı yapılandırmalarını yapma imkanı sunmakta. (https://build.PhoneGap.com/)
Online platforma herhangi bir Adobe hesabıyla ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Ekran üzerinden gerek android gerek ios bir çok platformun sertifika ayarlarınıda gerçekleştirebilir bu ayarlamalar sonrası uygulamanızı rahatlıkla marketlere yükleyebilirsiniz. Şimdilik tek uygulama saklayabildiğiniz platform birden fazla uygulama için aylık 9.99 dolar talep etmekte. Ne yazık ki şimdilik Türkiye ye satış kapalı fakat uygulamayı update ederek dilediğiniz kadar uygulamayı buradan gönül rahatlığıyla çıkartabilirsiniz. Sonuç olarak HTML dosyası sizin elinizde.

PhoneGap platformunun sunduğu diğer imkan ise lokalde uygulamanızı çıkartmak. Bunun için daha önce Node.js üzerinden command prompt ekranında yapılandırmaları yapıyor ve burada istediğiniz platforma çıktı alabiliyordunuz. Buna ek olarak geçtiğimiz dönemde platform PhoneGap Desktop App’i duyurdu.

Basit bir setup işlemiyle kurduğunuz uygulama size sanal bir mobil ekran göstermekte. Uygulamanın en iyi tarafı android veya ios marketten indireceğiniz PhoneGap Developer ile uyumlu çalışması. (Örnek andorid uygulaması:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adobe.PhoneGap.app)
Böylelikle lokalde derlediğiniz uygulama ip numaralarının eşleşmesiyle elinizdeki telefonda da derlenecek ve görme imkanınız bulunacak. Henüz beta sürümünde olan PhoneGap Desktop App i ücretsiz olarak PhoneGap üzerinden indirebilirsiniz. (http://docs.PhoneGap.com/getting-started/1-install-PhoneGap/desktop/)
PhoneGap ve Hibrit Platformların Geleceği
Büyüyen mobil dünyada hibrit uygulamalar gerek tek dil olması gerek de döküman anlamında open source dünyada ciddi bir desteğe sahip olması her gün kullanımını arttırmakta. Bir çok şirket iş maliyeti azaltması açısından hibrit platformlara yönelmeye başladı. PhoneGap in Adobenin ürünü olması ve online robotunun amazon web servisleriyle hızlı sonucu platformun geleceğinin parlak olduğunu göstermekte.

 

Arşivler