Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Otomasyon Sistemi Devreye Alındı

acil-saglik-hizmetleri-gm
Yazılım

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Otomasyon Sistemi Devreye Alındı

Bilge Adam Yazılım’ın Ağustos 2015’te başladığı ASOS projesi, Temmuz 2016 itibariyle Ankara ilindeki tüm ambulanslar ve acil sağlık otomasyon süreçleri için devreye girdi. T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Genel Müdürlüğü “Acil Sağlık Otomasyon Sistemi” (ASOS) projesi ile ulusal düzeyde acil sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği, etkinliği, verimliliği, hizmet sunan ve sunulanların memnuniyet ve eğitim düzeylerinin sürekli arttırılması, teknolojik yeniliklerden faydalanarak hizmetin toplumun her kesimine aynı standartta ulaştırılmasını sağlamayı hedeflemektedir.​

​Genel Müdürlüğün birçok süreç yönetimleri ve otomasyon altyapısı bu projeyle Bilge Adam Yazılım’a emanet edildi. 1 Temmuz itibari ile Ankara’daki 210 ambulansta ve yaklaşık 2.500’ün üzerinde Acil Sağlık personeli tarafından kullanmaktadır. Sadece Ankara içerisinde 1 Temmuz – 22 Temmuz arasında sisteme toplam 21.995 ihbar düşerken, bunların tüm 14.905 vaka formu ve tüm iş süreçleri tamamlamıştır. Acil sağlık genel müdürlüğü personelinin nöbet, özlük, eğitim ve çalışma süreçleri Bilge Adam Yazılım’ın geliştirdiğimi sistemle ilerlemektedir. Tüm demirbaş, ilaç-sarf ve depo kullanım stok durumları da bu sistemle aktif izlenmektedir.

Eylül ayı itibariyle tüm Türkiye için kullanıma alınması hedeflenen sistem, 55.000’in üzerinde acil sağlık personeli ve 5.000’in üzerinde ambulansta kullanılacaktır. Mevcutlara ek olarak yeni geliştirilen modüllerle uluslararası standartların üzerine çıkmak ve örnek alınacak bir yapıya ulaşmak hedeflenmektedir. İlerleyen geliştirme süreçlerinde İlkyardım Sertifika Entegrasyonları, Mobil Uygulama Servisleri, Karar Destek Sistemi, Konumsal İş Zekası, Dinamik Raporlama vb. modüllerin üzerinde çalışılması planlanmaktadır.
​Bilge Adam Bilişim Grubu olarak bu başarılı projeyi sizlerle paylaşmanın gururuyla Yazılım iş birimimizi kutluyoruz.

 

Arşivler