Sayan: “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanında Acil Eğitime İhtiyacımız Var”

dr-omer-fatih-sayan
Yazılım

Sayan: “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanında Acil Eğitime İhtiyacımız Var”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanında acil eğitime ihtiyacı olduğunu söyledi.
Kamu Siber Güvenlik Derneği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Siber Güvenlik Platformu toplantısında konuşan BTK Başkanı Sayan, “Türkiye’nin bir an önce kendi ürünlerini geliştirmesi ve üretime dönüştürmesi, aynı zamanda bilgi ve iletişim alanında çalışıp çalışmayacağına bakmadan, tüm öğrencilerini, dijital okuryazarlık konusunda en üst seviyede eğitime tabi tutması, bu alanda ar-ge’yi öne çıkaran yüksek eğitimi özendirmesi gerekiyor” dedi
Dr. Ömer Fatih Sayan, “Geldiğimiz aşama itibariyle, bu durum çok öncelikli hale gelmiştir bunu öncelikle sizlerle paylaşmak istedim. FATİH Projesi ile bilgiye ve bilişim araçlarına ulaşmada öğrencilerimize eşit fırsatlar sunulması amaçlandı ve dünyanın takdir ettiği bir proje oldu. Bunun somut çıktılarının alınması konusunda mutlaka ileride veriler elde edilecektir. Okul öncesi çağlardan başlayarak yükseköğrenimi de kapsayacak şekilde bilgi ve iletişim teknolojileri alanında acil eğitime ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Nüfusunun yarıdan fazlası genç olan bir ülke olarak çocuklarımıza dünya ile rekabet edebilecek becerilerin vakit geçirilmeden kazandırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.
BTK Başkanı Sayan, haberleşme sistemlerinin özgün olarak yurt içinde tasarlanmasının ve yazılımların yerli olmasının; kritik altyapıların, siber ortamın ve bilgi güvenliğinin sağlanması açısından hayati öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi.

​Kaynak: BTK

 

Arşivler

X