SDLC Metodolojilerinde İlk Tercih: Agile – Scrum

Yazilim-Test-ve-Kalite-Raporu
Yazılım

SDLC Metodolojilerinde İlk Tercih: Agile – Scrum

Yazılım Test ve Kalite Derneği’nin her yıl hazırladığı Türkiye Yazılım Kalite Raporu’nun yeni sonuçları yayımlandı. Webrazzi’den Fırat Demirel, raporun bu yılki sayısında öne çıkan bölümleri özetledi.
Türkiye Yazılım Kalite Raporu’nun bu yılki odak noktası “çevik test” (Agile Testing). Bu sene rapora Türkiye’deki 200’ü aşkın şirkette görev yapan 300’den fazla BT profesyoneli katılım göstermiş ve Türkiye’de yazılım kalitesinin geliştirilmesi konusunda dikkate değer bir rapor ortaya çıkmış.
Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsünde Lider: Agile – Scrum
Yeni araştırmaya katılan şirketlerin %63’ü yazılım geliştirme yaşam döngüsü (SDLC) metodolojisinde öncelikli olarak Çevik / Agile – Scrum yaklaşımı benimsediğin paylaşıyor. İkinci sırada Şelale – Waterfall, üçüncü sırada ise Çevik / Agile – Kanban metodolojisi geliyor.
Uluslararası yazılım testi konferansı TestIstanbul’da Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, Scrum’un özellikle finans, e-ticaret, telekomünikasyon ve yüksek teknoloji alanlarındaki şirketlerde, şelale gibi geleneksel modellerinse finans, sigorta ve savunma gibi sektörlerdeki organizasyonların yarısından fazlası tarafından kullanıldığını paylaşıyor.

Çevik Projelerde En Çok Karşılaşılan Güçlük: Dokümantasyon
Rapora katılan BT profesyonelleri çevik projelerde karşılaşılan güçlüklerde ilk sırayı %45 ile dokümantasyonun aldığını söylüyor. Test otomasyonu ikinci sırada (%43) gelirken onu test eforu tahmini (%30) ve test raporlama (%24) gibi zorluklar takip ediyor.

Şirketlerin % 46’sı Gelecek Yıl Yazılım Test Uzmanlarına Daha Fazla Yatırım Yapacak
Raporda “Çevik projelerde yazılım testi faaliyetlerinizden kim sorumlu?” sorusuna “Yazılım test uzmanları / test mühendisleri / analistler” şeklinde yanıt verenlerin oranı %76 olurken; şirketlerin %53’ü çevik projelerdeki test organizasyonlarını test için ayrılmış özel ekiplerin sorumluluğuna verdiğini söylüyor. %13’lük payı hibrit test takımları alırken, %13’lük pay da tamamen dışardan (3. partilerden) yazılım test desteği alıyor.
Diğer yandan gelecek sene yatırım yapılacak alanlarda ilk sırada %53 ile test süreçleri ve pratikleri gelirken ikinci sırada %46 ile “test organizasyonu, ekip formatı” geliyor. Araştırmaya katılanların %44’ü de test araçlarına daha fazla yatırım yapacağını söylüyor.

​Türkiye’de yazılım kalitesinin arttılmasına dönük raporun tamamınaturkishtestingboard.org adresinden erişebilir, kendi şirketinizin yazılım geliştirme süreçleriyle kıyaslama yapabilirsiniz. Hiç şüphe yok ki Türkiye’de daha iyi yazılımlar geliştirdikçe ve kullanıcı deneyimine daha fazla önem verdikçe ülkemizdeki internet servislerinin kullanımı da daha hızlı artacaktır.

Kaynak: Webrazzi

 

Arşivler