Sistem Uzmanları Neden Yazılım Öğrenmeli?

sistem-uzmanlari-neden-yazilim-ogrenmeli
Sistem

Sistem Uzmanları Neden Yazılım Öğrenmeli?

Kodlama bilmek sistem uzmanlarına çeşitli alanlarda yardımcı olur ve onları daha bilişimciler haline getiren avantajlar sağlar. İşte bunlardan bazıları:
İstihdam esnekliği: Daha değerli olun!- Önceden bilişim sektöründe yükselmek için programlama becerilerine sahip olmak önemli bir atıydı, ancak bugün neredeyse bir şart haline geldi.
– Programlama becerileri, sistem uzmanlarının işlerini daha iyi yapmasına olanak verir ve piyasadaki değerini arttırır.
– Her ağ yönetimi çözümü bir grafiksel kullanıcı ara yüzü (Graphical User Interface; GUI) kullanmaktadır. Bu tür çözümler, bazı programlama dillerinde oluşturulan uygulama programlama arayüzü (Application Programming Interface; API) vasıtasıyla işlevlerini ortaya koymaktadır. Yönetim sistemi ile API aracılığıyla konuşabilirseniz, firmada sorunları gideren kişi olursunuz.
– Kodlamadaki sağlam temeliniz ve sistem alanındaki uzmanlığınızı bir araya getirerek, teknoloji alanında hayalinizdeki işe sahip olabilirsiniz.

​Verimlilik: Çalışmanızın etkinliğini arttırın!- Gündelik görevlerinizi otomatikleştirmek için bir çeşit programlama dili bilmek, vaktinizi daha verimli işlere ayırmanıza olanak sağlar.
– Küçük işlerinizi otomatikleştirmek konusunda yeterli olmak istiyorsanız, DevOps araçlarına potansiyel olarak kendi kodunuzu eklemeniz gerekecektir. Bu görevler programlama becerileri gerektirir.
– Ayrıca, sistem alanında program geliştirmenin önemi sadece günlük görevlerin otomasyonu ile sınırlı kalmayacaktır. Sistemleri geliştirecek yazılımlara olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.
– Bir yönetim programına sahipseniz, bu ortamınıza ve iş akışınıza entegre edilmelidir. Bu entegrasyon genellikle programlamayı içerir.
– Kodlama becerileri olmadan iyi penetrasyon testi hizmetleri sağlayamazsınız.
– ​Programlama dillerini bilmek, siber güvenlik alanında da ek bir avantajdır. Örneğin; web tabanlı güvenlik açığı analizleri için JavaScript, basit kodlar yazmak veya açık kaynaklı kodları okumak için C, veritabanları oluşturmak ve bunları verimli bir şekilde sorgulamak için ise SQL öğrenmelisiniz.

​Problem çözme: Protokollerin arkasındaki algoritmaları anlayın!- Kodlama alanındaki düşünce yapısı, sistem uzmanlarına benzersiz tasarım ve problem çözme yetkinlikleri kazandırır.
– Kodlama sadece bir dizi beceri değildir; aynı zamanda yaratıcılığı da arttıran bir araç, süreç ve zihniyet setidir.
– Program geliştiriciler, bir dizi algoritmayı ve verilerin kolay işleme için nasıl yapılandırılacağını bilirler.
– Ayrıca tasarım ve problem çözme kalıplarını; özellik, kod ve hata yönetimi etrafında bir dizi disiplin ile öğrenirler.
– Bir protokolün arkasındaki algoritmaları (veya protokolün bir kısmını) anlayabilmek; bir ağı oluşturmak ve ağın sorunlarını gidermek için çok yararlıdır.

İletişim: Yazılımcı dilini anlayın!- Her sistem / ağ uzmanının, sistemlerin otomasyonunu yapan program geliştiriciler ile doğrudan etkileşime girmesi gerekir.
– Kodlamada sağlam bir temel ile birlikte çalıştığınız yazılımcıların ihtiyaçlarını doğru bir şekilde anlayabilir, kendi isteklerinizi de rahatlıkla aktarabilirsiniz.
– ​​​Doğru ve etkili iletişim, sistem altyapısını iyileştirmenize yardımcı olur ve işinize çok büyük katkı sağlar.

 

Arşivler