Sürücüsüz Aracı Ölüme Yol Açan Uber Testleri Durdurdu

surucusuz-taksi
Yazılım

Sürücüsüz Aracı Ölüme Yol Açan Uber Testleri Durdurdu

ABD’nin Arizona eyaletinde, sürücüsüz bir otomobil ilk kez bir yayanın ölümüne yol açtı. Uber’e ait aracın karıştığı kazanın ardından şirket tüm sürücüsüz araç testlerini durdurduğunu açıkladı.
Tempe kentinde gerçekleşen olayda, şirketin aracı sokakta karşıdan karşıya geçen bir kadına çarptı. Olayın ardından Uber, halka açık yollarda yapılan tüm sürücüsüz araç testlerini durdurduğunu açıkladı.
Reuters ajansının haberine göre Tempe polis teşkilatı kaza sonrası yaptığı açıklamada kazanın gece meydana geldiğini, kaza anında aracın direksiyonunda bir kişi otursa da otomobilin “otonom modda” olduğunu duyurdu.
Yetkililer yayanın yaya geçidi dışında bir noktada karşıdan karşıya geçtiğini de belirtti. Uber; ABD’nin Tempe, Phoenix, Pittsburgh kentleri ve Kanada’nın Toronto şehrinde sürücüsüz taksileri test ediyordu.
Geçen yıl da Mart ayında Tempe kentindeki sürücüsüz araç denemeleri sırasında bir kaza yaşanmış, kazanın ardından durdurulan testler ay sonunda tekrar başlamıştı.
Uber yetkilileri kazanın ardından polisle işbirliği içinde olduklarını ve yaşamını yitiren yayanın ailesine başsağlığı dileklerini ilettiklerini açıkladı.
Daha önce de bir Tesla şoförü aracı otonom moddayken geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirmiş ancak şoförün bazı güvenlik uyarılarını ihlal ettiği ortaya çıkmıştı.

​​​​​​Kaza Görüntüleri Yayımlandı

ABD’nin Arizona eyaletinde Tempe Emniyet Müdürlüğü, Pazar günü Uber’e ait sürücüsüz bir otomobilin ilk kez bir yayanın ölümüne yol açtığı kazanın görüntülerini yayımladı.
Tempe kentinde meydana gelen kazada, Uber’in Volvo XC90 model aracı sokakta karşıdan karşıya geçen Elaine Herzberg’e çarpmış, Herzberg hayatını kaybetmişti.​

Kaza anında aracın direksiyonunda bir kişi otursa da otomobilin “otomotatik sürücü modda” olduğu görülüyor. Sürücünün yola değil elindeki muhtemelen cep telefonu olduğu düşünülen bir şeye baktığı anlaşılıyor.
Yetkililer Herzberg’in yaya geçidi dışında bir noktada karşıdan karşıya geçtiğini de belirtmişti.
Uber yetkilileri kazanın ardından polisle işbirliği içinde olduklarını ve yaşamını yitiren yayanın ailesine başsağlığı dileklerini ilettiklerini açıklamıştı.​
Kaynak: BBC Türkçe

 

Arşivler